Izaicinājums- iemācīt dēlam lasīt

Izaicinājums- iemācīt dēlam lasīt

04. Feb 2019, 08:55 Banija_lv Banija_lv

Jau rudenī Roberts uzsāks mācības 1.klasē. Tas šķiet prātam neaptverami, jo vēl tik nesen stāstīju Māmiņu Klubā par viņa pirmajiem solīšiem, pirmajiem vārdiem, bet tagad - jau liels puisis, kurš runā par precēšanos.

Ar precēšanos vēl nāksies pagaidīt, bet viens gan - iemācīties lasīt mēs varam.

Es neesmu no pacietīgajiem, proti, nervi man parasti ir ļoti uzvilkti un mani ļoti viegli var izvest no pacietības, tāpēc izaicinājums, kuru abi ar Robertu esam pieņēmuši, šķiet, visgrūtākais būs tieši man, jo liks man savaldīties, koncentrēties un būt mierīgai kā Indijas govs.

Tad nu ar ko sākās mūsu apņemšanās iemācīties lasīt?

Roberta grupiņā liela daļa bērnu jau prot lasīt, kamēr viņš pats - tikai savilkt kopā zilbes. Loģiski, ka ikdienas sarunās ik pa laikam Roberts ir izteicies, ka tie bērni nu gan ir laimīgi, jo viņi prot lasīt. Vienu vakaru mans mazais lielais puisis pat sēdēja savā istabā un raudāja, jo neprotot lasīt. Kā lai mammas sirds šādos brīžos neplīst gabalos? Divas reizes nedēļā Roberts apmeklē dārziņā arī logopēdi, tiesa, ar dalītām jūtām, jo sakās, ka viņam nepatīk. Un es saprotu, kāpēc, jo tiek mācītas zilbes, spēt saklausīt vārda pirmo zilbi, bet viņam tas ir sarežģīti, jo vienkārši nespēj uztvert, ko nozīmē termins “zilbe”.

Tad nu pagājušajā nedēļā mēs apņēmāmies divu mēnešu laikā iemācīties lasīt. Neiespējami, teiksiet? Bet pamēģināt taču var! Tagad ik vakaru mēs pavadām laiku pie grāmatas, Robertam mācoties lasīt. Es esmu maksimāli pacietīga un vienkārši ļaujos procesam, jo pašam Robertam ir liels prieks, ja izdodas salasīt zilbes, un ja vēl ir izdevies izlasīt vārdu, sajūsma ir vārdos neaprakstāma. Ceru, ka viņa entuziasms nepazudīs pēc nedēļas vai divām, jo tagad ik vakaru Roberts pats nāk pie manis ar grāmatām, prasot, vai varam pamācīties?

Jā, ja runājam par grāmatām, tad apgriezu otrādi visu grāmatnīcu. Daļa tulkoto grāmatu, uz kuru vākiem rakstīts, ka tās ir pirmās lasāmgrāmatas, nu noteikti par tādām nevarētu nosaukt, jo saturs ir sarežģīts, ar vārdiem, kurus bērnam nav nemaz tik viegli izlasīt. Tāpēc priecājos, ka izdevās atrast “Gribu lasīt!”, kas palīdz atkārtot burtus, ir piemēri zilbju lasīšanai un arī vienkāršāku vārdiņu salasīšanai.

Taču vislielākais prieks ir par pagājušajā nedēļā grāmatnīcā atrastajām grāmatiņām, kas aicina lasīt pa zilbēm. Pirms pirkšanas rūpīgi izpētīju saturu, un atzinu šīs divas par labām esam. Vienkārši vārdiņi, nekā sarežģīta.

lauvinja lauvinja 04. Feb 2019, 23:36

Vēl par labām atzinu Runča Punča grāmatas, tāpēc, ka tur nebija sarežģītu vārdu.

Supersausins Supersausins 04. Feb 2019, 17:48

Man Kristiāns arī šogad uzsāks mācīties pirmajā klasē. Mums lasīt patīk bet mūsu problēma bieži ir ,ka nesaprotam,ko izlasijām. Katram lasīšanas "klikšķis" atnāk dažādi.. vienozīmīgi neuzspiest grāmatas ar varu..
Mēs mājas sākam ar mazām grāmatām kur ir vienā lapā 2-3 teikumi.. Tad arī patika darba lapām lasīt uzdevumus. .
Lai gan zilbju grāmata viņam patīk viss labāk,jo tur jau zilbes ir atdalītas un nav tik sarežģīti.. viss labāk ņemt grāmatu ,kas lasīta un šķirstīta 100x un pašam patīk..😀

Brīve Brīve 04. Feb 2019, 16:40

Mums arī šis aktuāli, izmēģināju dažādas pieejas un sapratu neder. Palasījos Montessori un mēģināsim pēc šīs metodes. Tur uzsver, ka drukātie burti nav jāmāca, tas tik jauc galvu, regresē bērnu, jamāca vispirms rakstīt (rakstītie burti) un tad dabiski izrādīs interesi par sev uzrakstīto. Mums gan vēl pusotrs gads līdz skolai, bet bērns grib lasīt.
Pieminētā grāmata Miljons ir reti sastopama, īsts deficīts.

lauvinja lauvinja 04. Feb 2019, 10:33

Vispār jau mūsdienās īsti vairs neiesaka mācīt lasīt pa zilbēm (neatceros kāpēc).
Labākā grāmata, no kuras mācīties lasīt ir Miljons! Kas ir tiešām miljons - interesanta bērnam, bildes, un trīs vaŗdus izlasīt pat iesākumā nešķiet pārāk daudz!