Braucam ar bērniem uz Kipru: Limasola

Braucam ar bērniem uz Kipru: Limasola

14. Jul 2019, 18:50 Banija_lv Banija_lv

Ja jūs esat nonākuši Kiprā, tad jums noteikti ir jāēd arbūzi! No rīta, pusdienās, vakariņās, naksniņās. Un tā katru ceļojuma dienu! Visur, kur vien ir cilvēki, kur vien ir kustība, tiek tirgoti arbūzi. Un arī uz šosejas - kur vien griez galvu, ir automašīnas, kas pārvadā arbūzus. Tādus lielus, kā labi noaugušus rukšus! Cena - orientējoši sākot no 25 centiem kilogramā. Atkarībā no vietas, kur pērc - jo tā nomaļāka, jo mazāk maksā šis sulīgais gardums. 

Iespējams, Latvijā lielveikalā arbūzu atradīsi lētāk, bet to nevarēs ne salīdzināt ar to smeķīgo un saldo gardumu, kas nopērkams Kiprā ceļa malās. Pārdevējam sakot, ka gribu vissaldāko, viņš man izsniedz arbūzu mana Roberta svarā, pats to aizstiepjot līdz mašīnas bagāžniekam. Un tas patiešām ir gards - tik saldu un sulīgu arbūzu vēl nekad neesmu ēdusi!

OK, bet šī bija maza, taču vienlaikus arī svarīga atkāpe par arbūziem. Šodien mēs braucam uz nepilnas stundas attālumā esošo Limasolu. Kāpēc? Tāpēc, ka tad, ja esi Kiprā un attālums ir tik neliels, ir grēks nebraukt.

Šeit, gluži tāpat kā daudzviet Kiprā, līdztekus modernām augstceltnēm, atrodas vēsturiskā pilsētas daļa, kas noteikti jāredz savām acīm. Limasolā ierodamies aptuveni 10.00 no rīta, kad mums jau skaitās vēlu, taču laiskie kiprieši vēl nav pamodušies. Ēstuves vēl slēgtas, kādās darbinieki lēnīgi izvieto galdiņus un krēslus, taču mēs esam nolēmuši iekarot pilsētu, pirms tam pamielojoties ar saldējumu.

Te viena saldējuma tirgotava ciet, bet Lauma pamana kādu mazu saldējuma kafejnīciņu, kurai, ja esat Limasolā, nekādā gadījumā nedrīkst paiet garām. "Fabio's gelato" tiek tirgots visgaršīgākais saldējums pasaulē. Jā, es apzinos šī vārda skaļumu, taču goda vārds - kaut ko tik garšīgu jūs noteikti nekad vēl nebūsiet ēduši! Mājās gatavots saldējums, kuram mūsu vietējais Skrīveru vai Rāmkalnu tomēr netur līdzi. Un kā savādāk, jo vismaz manās acīs Itālija ir īstā saldējuma dzimtene (un šī kafejnīciņa pieder īstam itālim). Noteikti nogaršojiet kanēļu saldējumu - būsiet septītajās debesīs!

Runājot par pašu pilsētu, pastaigājoties pa vecpilsētas ielām, šķiet, ka esam īstā hipsteru paradīzē. Gluži kā mūsu Miera iela, tikai visas vecpilsētas platībā.

Te starp šaurajām ieliņām sadzīvo tirgotāji, restorāni, bizantiešu baznīcas un arī aizmirstībā palikušas ēkas.

Tāpat kā apmeklējot citas pilsētas, mēs dodamies pastaigā, kur acis rāda, ienirstot pilsētas mazajās ieliņās, vērojot gan to, kas izlikts apskatei tūristiem, gan arī vietas, kurās bieži vien pilsētas viesi nemaz nenonāk. Bet mums tā patīk, jo tieši šādi var atklāt īsto pilsētas raksturu. Ne to, kas uzpucēts un glancēts atainots uz ceļvežu vākiem.

Ar Limasolu ir gluži tāpat, jo, ja meklēsiet informāciju par šo pilsētu, atradīsiet bildes ar skaistām baznīcām un līdz pēdējam sīkumam uzpucēto pilsētas promenādi, kurā aug skrupulozi sastādīti kociņi, viss spīd un laistās, bet tas īstais pilsētas "es" atklājas brīdī, kad pēc dzīvošanās pludmalē dodamies meklēt vietu, kur ieturēt maltīti.

Starp citu, ja dodaties ceļojumos vai arī ārpus savas pilsētas, uzinsalējiet telefonā Google Maps aplikāciju, kas var noderēt ne tikai brīžos, kad jāatrod tādi objekti un ceļš uz vietu, kuru pat Waze nepazīst, bet arī, lai sameklētu tuvumā esošus interesantus apskates objektus, ēstuves vai arī kādu veikalu. Pāris klikšķi un manā telefonā ir visa pasaule, kas palīdz atrast visforšākās ēstuves, visforšākās pludmales un, pirms došanās to virzienā, izlasīt citu ieteikumus, atsauksmes un apskatīties reālu cilvēku uzņemtas reālas fotogrāfijas, jo nereti taču gadās tā, ka reālajā dzīvē viss izskatās daudz, daudz savādāk nekā brošūrās.

Bet pirms mēs runājam par vēdera priekiem, pēc pilsētas izstaigāšanas krustām, šķēršām, mēs uz pāris stundām atlaižamies pilsētas pludmalē. Pieeja pludmalei - brīva. Nedaudz gan mulsina pelēkās smiltis, kas pēc Ayia Napa apmeklēšanas šķiet gluži kā vulkānu pelni, līdz ar to rodas iespaids, ka pludmale ir netīra un nesakopta. Taču tas nepareizs uzskats. Arī šeit, tāpat kā daudzām Kipras pludmalēm, ir piešķirts Zilais karogs, kas nozīmē, ka pludmale atbilst noteiktiem standartiem un tiek kontrolēta. Un tas tiesa - šeit ir bezmaksas tualete, bezmaksas duša, darbinieki pastāvīgi uzkopj. Tā teikt, ja ne vien melnās smiltis, te būtu īsta paradīze zemes virsū.

Likt sajusties kā paradīzē noteikti ir gribējusi pilsētas vadība, izveidojot šeit ļoti elegantu promenādi. Goda vārds, no visām modernajām promenādēm, kas redzētas, šī ir viena no gaumīgākajām. Protams, protams, te ir arī bērniem vissvarīgākais - rotaļu laukumiņš. Kā gan bez tā!

Limasola ir viena no populārākajām Kipras kūrortpilsētām, taču pārapdzīvotību šeit nejūt. Pastaigājoties pa parku, šķiet, ka šeit esam gandrīz vai vienīgie, arī rotaļu laukumā bez mūsu bērniem ir vēl tikai daži, pat neskatoties uz to, ka ir jau pēcpusdiena un lielākais karstums jau nedaudz aiz muguras.

Esot Kiprā, no mūsu ēdienreižu klāsta izkritušas pusdienu pauzes. Tā vietā vienmēr ņemam līdzi labi daudz ūdens, varbūt arī kādu vietējo apelsīnu, kurā iekosties tā, ka sula tek līdz papēžiem. Nē, nē, tas nenozīmē, ka esam nolēmuši gavēt vai tievēt, vienkārši, karstajā laikā, kad termometra stabiņš ir labi pāri 30 grādu atzīmei, ēst tik daudz nemaz negribas (vispār, laba ideja diētai - ja gribi notievēt, vienkārši brauc dzīvot uz siltākām zemēm, jo tur negribēsies ēst), toties uz vakariņu rēķina starp pašu gatavotām ēdienreizēm izvēlamies arī kādu autentisku ēstuvi.

Tāpēc, ja esat Limasolā, noteikti aizejiet uz Dionysus Mansion. Garais ceļš no promenādes noteikti būs tā vērts, jo dārzā, kas no ielas nemaz neliecina par kaut ko īpašu, ir noslēpusies īsta paradīze. Ja vien Rīgā būtu tik fantastiska vieta, es noteikti turp dotos brīžos, kad gribētos atveldzēties no ikdienas skriešanas. Cenas? Nedaudz augstākas nekā parastās ieskrietuvēs, toties serviss - izcils, ēdieni - izcili, vieta - izcila. Šeit noteikti ir vērts iegriezties, jo īpaši mīļi sagaidīti tiek arī bērni. Un kaķi, loģiski, ka te ir arī kaķi, jo Kipra pati par sevi ir visu kaķu lielvalsts. Izmēģiniet musakas ravioli, izmēģiniet jēru vai souvlaki - ar vienu porciju pietiks vismaz trīs bērniem!