Runāšanas maisam gals ir vaļā!

Runāšanas maisam gals ir vaļā!

05. Dec 2017, 00:05 Kristīne Māmiņuklubs.lv Kristīne Māmiņuklubs.lv

Ak, mammas un tēti nevar būt lepnāki, kad mazais atkal piedzīvo kādu lēcienu attīstības posmā! Zinu, zinu, ka esmu ierakusies darbos, skolas dzīvē un ikdienas rutīnā un neesmu sen stāstījusi, kā mums iet. Un tagad, kad ir kārtējais lēciens attīstībā, atkal ir jaunas tēmas, par ko runāt un stāstīt! 

Valodas attīstība maniem bērniem attīstījusies viļņveidīgi- mājās ar bērniem runājam daudz un dikti par visu un jebko, stāstot, kāds ārā ir laiks, ko darām, kurp ejam un ko ēdam, piedomājot arī saucot krāsas.

Daniela saprotamā valodā runāja jau pirms 2 gadu vecuma, bet ar puišiem tik ātri nevedās- Dariuss vairāk un tekoši sāka runāt aptuveni 2,4 gadu vecumā, kad aizvedām pie osteopāta. Ar Edvardu tagad arī neiespringām, jo sapratām,ka darām visu, lai rezultāti būtu+ bijām agrārā vecumā arī pie osteopāta. Un tagad, jau vairāk kā mēnesi vārdi birst kā no pārpilnības raga- garāki, īsāki, ar diviem vārdiem teikumā un pat jautājumi- "Ka ta ti?" jeb Kas tas ir?

Protams, vēl samērā tāls ceļš ejam līdz pilnībā skaidriem dialogiem, bet domājams, ka lielu ieguldījumu devis arī bērnudārzs, kurā, esot kopā ar vienaudžiem, runāšana vedas daudz sekmīgāka un es tiešām saprotu 80%-85% no tā, ko viņš saka, parāda, tātad zina, kas ir konkrētā lieta un ko ar to darīt.

Palasot informāciju, kādai vajadzētu būt valodas attīstībai 2 gados, izkristalizējās šādi kritēriji:  

-         Var nosaukt lietas, kas atrodas viņam apkārt;

-         Māk lietot vismaz divus prievārdus, visbiežāk – iekšā, uz, zem;

-         Kombinē vārdus īsos divvārdu teikumos, lietojot kopā lietvārdu un darbības vārdu;

-          Saprotams 2/3 no tā, ko bērns saka;

-         Vārdu krājumā ir ap 150 līdz 300 vārdiem;

-         Vēl nav labi kontrolēts balss skaļums;

-         Valoda var būt saraustīta, vēl nav plūstoša runa;

-         Māk lietot pareizi 2 vietniekvārdus- es, man, tu. Mēdz jukt vārdu „es” un „man” nozīme;

-         Izpilda tādas komandas kā „parādi savas acis/ degunu/ muti/ matus”. Pazīst sava ķermeņa daļas.

Zem katra kritērija parakstīties nevaru, bet tā kā attīstība notiek, to noteikti arī nav jādara, tāpēc turpināsim ikdienas darbošanos ierastā veidā:

- Runāsimies. Lai kā tas nenogurdinātu, un kur vēl priekšā kāpēcīšu vecums, ir jārunā par visu, raksturojot to.

Galvenais vienkārša teikumu uzbūve. Runājot lietoju vienkāršus teikumus, lai labāk uztvertu domu, mēģinot to atkārtot.

Grāmatu lasīšana. Mums mājās ir ļoti plaša bibliotēka un visiem bērniem pie sirds īpaši ir gājušas tieši pirmās grāmatiņas, kur ir stāstīts par un ap pirmajiem vārdiņiem. Šīs grāmatas ar lielajām bildēm mūsmājās ir topā.

Parādi man! Aizsākām foršu spēli Parādi man!, kad Edvards rāda, ko esam palūguši- kājas, zeķes, cimdus, mantas utt. 

- Kas tas ir? Jau minēju,ka Edvards ar mani spēlē spēli Kas tas ir? jeb viņa valodā "Ka ta ti?", un tagad arvien biežāk viņš pats atkārto vārdiņus, kas tas ir.

- Logopēdiskās spēles. Klakšķināšana ar mēli, pūšana, rullītis, melles mežģi un citi logopēdiskie vingrinājumi ir superīga lieta, lai attīstītu mutes muskulatūru un pie reizes arī pamuļķotos :)   

Kad Tavs mazais sāka runāt pilnos teikumos? 

 

Kristīne 

Edvards gan liek kopā 2 vārdus, cik varam saprast, bet tas jau lietas būtību nemaina. Man šķiet,ka arī vienaudžu esamība apkārt veicina runāšanu,jo dārziņā lielākā daļa ir jau trīsgadnieku.
Par valodu sajauktību piekrītu- skatoties multenītes un dziesmiņas, izskan arī krievu un angļu valodā vārdiņi 👍

Tā izklausās, ka ģēnijs 😃 un tā jau ir- ja bērns runā/ dara lietas vairāk nekā vienaudži, tad mamma un tētis lepojas. Ja nedara- īpaši nemēģina to stāstīt. Bet tā kā izgāju šim cauri ar otro bērniņu, kad pirmais tik labi runāja 2 gados, tad ar trešo jau vairs neiespringstu,jo katru dienu ir jauni vārdi, izteicieni un vēlme runāt un runāt (ak, tuvojas laiks,kad būs kāpecīšu vecums) 😃

Liene Krúza Liene Krúza 05. Dec 2017, 13:58

Mana 2gada meitene runa perfekti. Ar teikumiem protams. Ludzu ,paldies. Un saka ari piedod ja kkas noticis greizi. Prot atpazit un pateikt kur kas ir virs,zem,aiz utt. Atskir no viena un vairakiem. Skaita perfekti lidz 5.lidz 10 ar nelielu palidzibu. Vina no 3berniem ir genijs