Pēc romantikas uz Bīriņu pili

Pēc romantikas uz Bīriņu pili

12. Aug 2013, 17:26 Banija_lv Banija_lv

Ja Bīriņu pili neesat vēl redzējuši, tad dzirdējuši par šo lepno namu noteikti būsiet, kaut vai seriāla Ugunsgrēks sakarā. No Rīgas Bīriņu pilī var nokļūt divējādi – gan pa ceļu no Raganas, gan Saulkrastiem. Mēs uz Bīriņiem izvēlējāmies braukt pa ceļu cauri Raganai, jo mūsu ģimenes galva veica „statistiskus novērojumus”, kuru rezultātā secinājām, ka uz Siguldas šosejas ceļš, lai gan nelīdzenāks, ir mazāk apdzīvots nekā Saulkrastu šoseja, tādēļ galā iespējams nokļūt ātrāk. Šeit gan jāpiebilst – lai arī cik tukša būtu šoseja, ceļu satiksmes noteiktumi tomēr ir jāievēro un jāizvēlas braukšanai atbilstošs un drošs ātrums. Un vēl – noteikti piesprādzējiet sēdeklīšos savas mazākās atvases un pārbaudiet, vai pārējie pasažieri ir piesprādzējušies. Tā teikt, drošība vienmēr pirmajā vietā.

Nokļūstot Bīriņos, kalna galiņā paveras pils. Skaista. Gluži uz mata kā seriālā, bet turpat, ezera krastā, slavenā nojumīte, kurā tik daudz reižu pie altāra savu mīļoto vedis bēdīgi slavenais Leons, kuram seriāla veidotājas tā arī neļauj nekad laimīgi apprecēties. Bet, ja izkāpjam no seriāla rāmjiem, tad jāsaka, ka Bīriņu pils patiesi ir slavena precību vieta. Piemēram, dienā, kad šeit viesojāmies arī mēs, pavisam pils apkārtnē bija sastopami 5 jaunie pāri, kuri svinēja savu īpašo dienu. Ja kādam tas šķiet traucējoši, tad iesaku pili doties apskatīt kādā darba dienā vai kādā citā sezonā.

Nokļūstot pilī, jāsaka, ka šeit gan redzamais atšķiras no gaidām, jo, lai arī zināms, ka seriāla iekšskati netiek filmēti pilī, tomēr apziņā šķiet, ka viss šeit izskatīsies tā, kā Ugunsgrēkā. Bet nē, pils iekštelpas ir samērā smagnējas, jo godā šeit celts ozols kā izejmateriāls un īpašā cieņā tiek turēts autentiskums, cenšoties visu saglabāt tieši tādu, kāds tas bijis tad, kad pils uzbūvēta. Mazai atkāpītei – Bīriņu pils pakalnā slejas jau kopš tālā 1860.gada, tātad, šī vieta patiesi ir ar lielu vēstures bagāžu plecos.

Pils parkā var doties mazās, romantiskās pastaigās, bērni varēs rast prieku, šūpojoties šūpolēs vai arī, kopā ar vecākiem, dodoties izbraucienā ar katamarānu vai laivu pa ezeru. Pilī varat pamielot savu vēderu, izvēloties kādu ēdienu restorānā vai Dzirnavu etno-kafejnīcā. Maza piebilde – ieturoties restorānā vai kafejnīcā vismaz par 10Ls, jums tiks atgriezta ieejas biļetes maksa. Apskatot pils teritoriju, noteikti arī aizejiet līdz Mīlestības ozolam, kura zaros skan simtiem mazu zvaniņu. Leģenda vēsta, ka savulaik pilskunga dēls iemīlējis skaistu pils kalpu meiteni ar kuru slepus ticies pie ozola pils dārzā, tādēļ mūsdienās pie šī ozola tiekas jaunlaulātie, un, sasienot kopā mazos zvaniņus, tos met ozola kuplajos zaros.

Esot pils parkā, noteikti aizejiet arī līdz aplokam, kurā ganās zirgi. Mūsu mazulim šie rikšotāji, jo sevišķi mazais kumeliņš, patika jo īpaši. Sevišķi mirklī, kad jaunais brašulis izdomāja aplokā demonstrēt savu veiklību un ātrumu.

Tiem, kuru maciņš atļauj un gribas ilgāk uzkavēties pils tuvumā, iespējams pils viesnīcā noīrēt arī numuriņu. Cenas par vienu nakti vasaras periodā sākot no 58Ls. Jāpiebilst, ka pils personāls parūpējies, izveidojot arī speciālus piedāvājumus saviem viesiem, piemēram, viens no šādiem piedāvājumiem saucas Ģimenes brīvdiena Bīriņu pilī. Piedāvājums ģimenei izmaksās 121Ls, tajā iekļauta pils apskate, izbrauciens kamanās vai droškā ar poniju, tvaika pirts un baseina izmantošana, vakariņas pils restorānā 35Ls vērtībā, ģimenes istaba, kā arī brokastis un rīta pelde baseinā.

Svarīgi:

Ieejas maksa pils teritorijā ar pils apskati laika posmā no maija-septembrim 2,50Ls(1,50Ls bez pils apskates), no oktobra līdz aprīlim – 2,00Ls (1,00Ls bez pils apskates). Bērniem līdz 7 gadu vecumam pils teritorijā un pilī ieeja bez maksas. Bērniem no 7 – 10 gadiem, pensionāriem un invalīdiem – 1,00Ls.

Gida pakalpojumi pa pili: 8,00Ls.

Automašīnas novietošana pils teritorijā: 1,00Ls.

Bīriņu pils internetā: www.birinupils.lv