Neplānoti plānotā atteikšanās no knupja

Neplānoti plānotā atteikšanās no knupja

11. Jul 2017, 08:14 Kristīne Māmiņuklubs.lv Kristīne Māmiņuklubs.lv

Pieradināt ir viens,bet atradināt no kāda ieraduma- pavisam kas cits! Un tā arī ir- cik viegli Edvards pierada pie knupīša, tik grūti nāca apziņa- ka nu jau laiks atradināties un Edvards jau ir liels.

Abi lielie bērni, cik atceros, knupi lietoja līdz 2 gadu vecumam, bet arī atmešana notika viegli un pati no sevis. Bet ar Edvardu viss notika pavisam viegli un pēkšņi, ka nepaspējām pat ieplānot,kad tad ir īstais laiks pienācis, un apdomāt, kādas metodes izmantot.

Pavisam vienkārši- svētdien pēc branča devāmies pastaigā gar jūru un galapunktā konstatējām, ka nu knupis ir pazudis- Edvards vienkārši bija aizmetis! Es piedāvāju,ka varam iet atpakaļ un pameklēt, bet viss iekārtojās tā, ka devāmies pa taisno uz auto bez knupja.

Edvards knupi sauc par bapu un brīžam pa ceļam un arī auto sauca un prasīja,bet mēs stāstījām,ka Edvards jau ir liels un ka var bez tā iztikt. Aizbraucot mājās, likās,ka visgrūtākais būs vakars un iemigšana, bet likām lietā mīkstās mantas, pačubināju Edvarda muguru un viss- iemidzināšana nebūt nebija grūtāka kā reizēs,kad knupis tika lietots! Pārsteidzoši!

Bet, protams, viss jau nav tik vienkārši,jo nākamajā dienā,kad Jānis dzīvojās ar Edvardu pa mājām, bija gan histērija, gan bļaušana, bet šajā situācijā galvenais bija novērst uzmanību ar citām nodarbēm- dziesmiņām, iešanu ārā, braukšanu ar auto! Gods kam gods, puiši šo pārbaudījumu izturēja un- Edvards no knupīša jau atradinājies! PATS!

 Tagad nākamais izaicinājums- sekmīga bērnudārza gaitu uzsākšana un autiņbiksīšu atteikšanās. Lai forši pieradinātu pie dārziņa, apmeklēšu Māmiņu Kluba nodarbību ar Diānu Zandi, uz kuru gāju arī ar iepriekšējiem bērniem- noderīgi padomi, skats no malas un adaptācijas process noteikti būs vieglāks!


Kristīne 

Māmiņu Klubs ir sagatavojis 10 padomus un trikus, kas palīdzēs Tavam mazulim pašam atteikties no māneklīša.

1.    Ātra atradināšana.

Tā var izklausīties ļoti vardarbīga metode, jo Tev jārēķinās ar raudāšanu gan no mazuļa puses, gan, iespējams, ar Tavu spēku izsīkumu. Vecākiem jābūt stipriem un jāturas pie sava lēmuma nedot knupīti. Vienkārši nedot to! Tas var prasīt līdz pat 2 nedēļām pielāgoties jaunajai situācijai un iemācīties iztikt bez māneklīša.

2.    Pakāpeniska atradināšana.

Ja bērniņš knupītim ir pieķēries tik ļoti, ka lieto to dienā un naktī, vislabākā metode būtu pakāpeniska atmešana. Lai lielāku bērnu pakāpeniski atradinātu no knupīša lietošanas dienā, var mēģināt sarunāt, ka knupītis dzīvo tikai gultiņā un no turienes viņu laukā ņemt nedrīkst. Tātad māneklītis tiek lietots tikai tad, kad guļ. Lai padarītu šo procesu vieglāk, noliec knupīti uz augstāka plaukta, kur bērns to nevar aizsniegt vai ieraudzīt. Jo mazāk knupītis rēgosies bērniņa acu priekšā un jo aizņemtāks būs mazulis ar citām rotaļlietām, jo ātrāk būs iespējams atradināties no knupīša lietošanas.

3.    Pamērcēšana kafijā.

Padari knupīti nebaudāmu. Viens no veidiem, kā to izdarīt ir pamērcēt stiprā kafijā. Mazulis tūlīt pat izspļaus to laukā, jo nebūs viņa iecienītā garša, bet gan stipras kafijas piegarša. Ja šāds produkts mazuli nespēj atbaidīt, izmanto kādu citu rūgtāku, bet nekaitīgu produktu bērniņam.

4.    Pirmsmiega ēšanas ieradumu mainīšana.

Bieži pirms miega mazuļi dzer pienu un tad dodas uz gultiņu. Esmu dzirdējusi, ka veiksmīgi atradināt no knupīša izdodas tad, ja pēc piena dzeršanas iedod apēst vēl nelielu cepumiņu. Košļāšanas darbība ir līdzīga kā māneklīša zīšana, tāpēc padara bērniņu miegainu. Tomēr atceries- līdz ko mazulis kļūst miegains, iztīri mazos zobiņus un aicini bērnu uz gultu!

5.    Māneklīša nogriešana.

Šī metodes pārsteidzoši iedarbojas uz dažiem mazuļiem. Nogriez mazu māneklīša gabaliņu un pastāsti savam mazulim, ka tas vairs nav lietojams. Sākumā bērns pretosies un mēģinās zīst sabojāto knupīti līdz atteiksies no tā.

Ir bērni, kuriem māneklītis nav nepieciešams zīšanai, bet tikai drošības sajūtai – jā, viņš ir manā mutē. Šī metode derēs vislabāk tieši šiem bērniem – katru dienu griez pa mānekļa gabaliņam nost līdz nekas vairs nebūs palicis pāri.

6.    Gatavošanās Lielajai dienai.

Ja mazulis ir jau apzinīgā vecumā, piemēram, 2 vai 3 gadi, lieti noderēs šī metode. Izvēlies kādu nozīmīgu dienu, piemēram, dzimšanas dienu, kad atmest knupīša lietošanu. Tad pastāsti mazulim, ka māneklītis vairs nedarbosies, kad viņam būs 3 gadi. Pēc šāda teksta izmanto stratēģiju nr.4 un naktī uz 3. dzimšanas dienu nogriez knupītim galu.

7.    Knupīša ziedošana.

Šī ir visbiežāk lietotā stratēģija, jo reizē veicina arī ziedošanas vēlmi. Ja Tavs bērns ir pietiekami vecs, Tu vari attīstīt ziedošanas paradumu citiem bērniem. Pastāsti bērniņam, ka pasaulē ir pavisam mazi jaundzimušie bēbīši, kuri bez knupīša nevar iztikt, tāpēc viņam ir jāziedo savs.

8.    Knupīša pazaudēšana.

Paslēp knupīti tā, lai bērns nevar to atrast. Ja viņš Tev nemitīgi jautā pēc māneklīša, dodies knupīša medībās. Izmanto šo kā pakāpenisko atradināšanu un ļauj reizēm viņam atrast knupīti, bet beigu beigās noslēp tā, ka mazais to nevar atrast. Kad viņš padosies, viņš samierināsies arī ar knupīša trūkumu.

9.    Iemainīšana pret rotaļlietu.

Pasakas bieži vien noder vecāku vēlmju īstenošanai. Šoreiz vari izmantot taktiku, ka vakarā mazais paslēpj knupīti zem spilvena un no rīta viņu sagaida jauna rotaļlieta. Izmantojot šo metodi, jāmāk sarunāt, ka knupītis netiks ņemts laukā no spilvena apakšas.

10.    Ļauj bērnam atmest!

Ja Tu ļausi bērnam iesaistīties lēmuma pieņemšanā, viņš var kļūt daudz piekāpīgāks, atsakoties no knupīša lietošanas. Piemēram, Tu vari palīdzēt viņam izlemt atteikties no knupīša lietošanas. Kad viņš piekrīt, kopīgi izmetiet knupīti. Vēl iespaidīgāk tas būtu tad, ja redzētu, ka lielā atkritumu izvešanas mašīna to aizved prom. Tad bērns saprastu, ka knupīti viņam vairs nedabūt. Ja pēc kāda laika mazulis tomēr jautā pēc māneklīša, atgādini, ka jūs kopīgi viņu izmetāt un nav iespējams to dabūt atpakaļ


Lai kādu metodi Tu arī neizvēlētos, esi nelokāma!

Nedod mazulim knupīti pie jebkādas raudāšanas un lūgšanās! Ja Tu „salūzīsi” un knupīti tomēr iedosi, bērns būs apjucis, jo būs ticējis Tevis iepriekš stāstītajam, piemēram, par knupīša atdošanu bērniem.