Mazuļa enciklopēdija: Kā mājas apstākļos bērnam iztīrīt degunu un ausis

15. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Turpinot rubriku “Mazuļa enciklopēdija”, Māmiņu Klubs dodas uz LOR klīniku pie otolaringoloģes Jeļenas Peretjatko, lai uzzinātu, kā pareizi tīrīt bērniņa deguntiņu un austiņas.

Degunu nedrīkst šņaukt ar lielu spēku

Vislabākais veids, kā mājas apstākļos bērnam iztīrīt deguna dobumu no gļotām vai patoloģiskiem izdalījumiem, ir iepilinot deguna dobumā aptiekās bez receptes nopērkamos sāls šķīduma aerosolus vai arī sāls šķīduma pilienus. “Kad sāls šķīdums nokļūst deguna dobumā, ar tā palīdzību tiek izdalīts viss liekais,” skaidro otolaringoloģe Jeļena Peretjatko, jo liekais tiek novadīts vai nu uz aizdeguni un cilvēks to norij, vai arī tas tiek izšņaukts. Tādējādi deguns iztīrās dabīgā veidā.

Ārste atgādina, ka degunu nevajag šņaukt ar lielu spēku. Sākumā saspiež vienu deguna pusi, lai izšņauktu otru, bet pēc tam līdzīgi dara ar otru deguna pusi.

Dažkārt, ja bērniņš neprot vēl izšņaukt degunu, pēc sāls šķīduma iepilināšanas var zem tekoša ūdens deguntiņu saspiest, jo tādā veidā arī iztīrās visas degunā esošās gļotas.

Ausu kociņus tīrīšanai izmanto tikai ļoti retos gadījumos

Auss ir pašattīrošs orgāns, kas nozīmē, ka normālos apstākļos dziedzeri, kas atrodas auss ejas kanālā, kā arī speciālās matiņšūnas, nodrošina, ka viss liekais, kas atrodas ausī, tiek izdalīts uz ārpusi.

Visbiežāk vēlme iztīrīt ausis rodas pēc dušas vai vannas apmeklējuma, kad auss ejā nonācis liekais šķidrums. “To var viegli iztīrīt ar tīru dvielīti vai arī vates plāksnīti, noslaukot austiņu un aiz tās,” skaidro ārste, piebilstot, ka veikalos nopērkamie ausu tīrīšanas kociņi izmantojami tikai ļoti retos gadījumos kā papildus tīrīšanas instruments. “Patiesībā šie kociņi ir paredzēti kosmētikas uzklāšanai nevis ausu tīrīšanai,” norāda Jeļena Peretjatko.

Atceries, ka neko dziļāk par mazo pirkstiņu ausī nedrīkst likt! Gadījumā, ja tomēr pamani bērna austiņā netīrumus, retos gadījumos vari izmantot ausu tīrīšanas kociņus, taču lietojot tikai, lai noslaucītu acīmredzamos netīrumus.