Ko saucu par DROŠU bērnu rotaļu laukumu?

Ko saucu par DROŠU bērnu rotaļu laukumu?

31. Mar 2014, 13:17 Agnija Agnija

Esmu gadu un deviņus mēnešus veca, aktīva dēla mamma. Nu jau vairāk kopā ar aukli, bet brīvdienās ar vecākiem, apmeklē piemājas parka bērnu rotaļu laukumu. Tajā uzturoties ir veikti novērojumi par tā funkcionalitāti, gan nošausminājusies par tīrību, par atrakciju tehnisko stāvokli, gan priecājusies par to daudzveidību un lietderību. Domāju, katram būtu ko teikt par rotaļu laukumu drošību, apskatot to no dažādiem aspektiem, bet padalīšos ar savu TOP 3 par man būtiskiem noteikumiem, kas jāievēro, lai pastāvīgo brīvdabas spēļu laukumu sauktu par drošu tā lietotājiem:

  • Atrakciju konstrukciju drošība/atbilstība noteiktiem standartiem.

Šeit noteikti ir jāpaļaujas uz speciālistiem, kas domā ne tikai par atrakciju izklaidējošo pusi, bet arī par tās drošību, materiālu izturību, regulāru apkopi, veicot to remontu. Pirmkārt - atrakcijas ir paredzētas bērniem. Dažas – noteiktam vecumam un attiecīgi svaram. Mēs pieaugušie varam vien vizuāli novērtēt kādas šūpoles drošību, izturību, tāpēc vismaz es gribu paļauties, ka tās apseko atbildīgie speciālisti.

  • Atrakcijas sadalītas zonās, atbilstoši vecuma grupām, kādām tās paredzētas.

Tas svarīgi, lai pavisam mazie bērni, kas nesen iemācījušies staigāt un rāpties, būtu atvēlēta sava vieta rotaļām un netiktu, piemēram, netīši pagrūsti, garām skrienot neuzmanīgam skolēnam.

  • Laukuma tīrība –bērnu rotaļu laukums nav iedomājams bez smilšu kastes. Tajā rotaļājas gan paši mazākie, vēl rāpojoši mazuļi, gan lielāki bērni. Drošām rotaļām svarīga regulāra sētnieka klātbūtne un sistemātiska smilšu pārsijāšana vai pilnīga tās nomaiņa, lai atbrīvotu tās no svešķermeņiem, kuri var radīt draudus bērnu veselībai. 

Piekritīsiet, ka pilsētu parku bērnu laukumos diennakts tumšajā laukumā mēdz uzturēties personas, kuras nav šīs vietas mērķauditorija un var atstāt aiz sevis dažādus priekšmetus, sadzīves atkritumus, kuriem īstā vieta ir atkritumu konteineros nevis rotaļu laukuma smilšu kastē. Cik nav manītas stikla lauskas, dzirdēti stāsti arī par izlietotām šļircēm, izsmēķus reizēm pati uzlasu. Esmu redzējusi ārpus Rīgas ciematā, ka smilšu kaste, kad tajā neviens nerotaļājās, pārvilkta ar pašu vecāku izgatavotu plēvi, lai smiltīs neviesotos nelūgtu viesi – dzīvnieki. Šī ir ļoti apsveicama pašiniciatīva un ieinteresētība bērnu drošībai.

Kādam, iespējams, ir būtiski vēl citi un pavisam atšķirīgi aspekti drošam bērnu rotaļu laukumam, bet, manuprāt, vislielākā drošība esam mēs paši vecāki, aizbildņi, kuriem tomēr sākotnēji ir jāizlemj, kur vedam bērnus (ja tie vēl tiek pavadīti rotaļās), kuras atrakcijas ļaujam lietot. Un galvenais – neatstāt viņus bez uzraudzības. Tā teikt – viss pašu rokās.

Lai aizraujošas un drošas rotaļas!

Būvēsim kopā drošu rotaļu laukumu

20140328125548-66689.jpg

lauvinja lauvinja 31. Mar 2014, 15:08

Es par to, ka ir jānodala sīko rotaļlaukums un lielākiem bērniem un vecākiem ir jāatceras, ka sīkučiem nav ko līst pie vecumam nepiemērotām atrakcijām!

31. Mar 2014, 13:38 madra

tieši manas domas, Dzintaru parkā, parasti lielie bērni lien pie mazo bērnu atrakcijām, lauž, plēš.
tur ir smuki sadalītas zonas, mazajiem viena lielajiem otra, bet nē lielie lien pie mazo bērnu atrakcijām.