Kaimiņzemē, kur zāle zaļāka un dzīvo roņi, pingvīni

Kaimiņzemē, kur zāle zaļāka un dzīvo roņi, pingvīni

22. Jul 2013, 18:38 Banija_lv Banija_lv

Bērnībā Lietuva man saistījās ar tādu kā leiputriju, kur saldējums gardāks, maizīte saldāka un, ko tur liegties, arī zāle zaļāka. Tādēļ katru reizi, kad no Liepājas devāmies uz Lietuvu apciemot radus, sev nosolījos, ka kādreiz šajā kaimiņzemē dzīvošu. Protams, laiks pagājis, viss rādās daudz reālistiskākās krāsās un dzīvojam vēl aizvien Latvijā. Taču Lietuva mums ir kā viens no galamērķiem, uz kurieni aizbraukt nedēļas nogalē atpūsties, vēl jo vairāk tādēļ, ka no Liepājas, kur pagājusi visa mana bērnība un kur vēl aizvien dzīvo mani vecāki, Klaipēda un Palanga ir vien rokas stiepiena attālumā, daudz tuvāk kā Rīgā.

Šoreiz pastāstīšu par Lietuvas Jūras muzeju, kur daudzreiz jau būts, taču atgriežos atkal un atkal no jauna. Lai iepazīstinātu ar to savu dzīvesbiedru un tagad jau arī mazo dēlēnu.

Uz Klaipēdu braucām ar mērķi parādīt Robītim delfīnus. Tie, kas pabijuši delfinārijā, noteikti atcerēsies delfīnu izrādes, kurās tik cēlie dzīvnieki demonstrē savas spējas te zīmēt, te dziedāt un rādīt visneiedomājamākos trikus.

Tādēļ lecam mašīnā, līdzi ņemam arī manu mammu, kurai patlaban tieši atvaļinājums, un no Liepājas dodamies uz Klaipēdu. Lai nokļūtu Jūras muzejā, kā papildus piedzīvojums būs nelielais brauciens ar kuģīti. Varat mašīnu atstāt krastā un pārcelties ar prāmi, vai arī ņemt to līdzi, lai pēc muzeja apmeklējuma iepazītu arī pārējo salas daļu. Novērojumi liecina, ka daudzi izvēlas ņemt līdzi velosipēdus, lai apvienotu patīkamo ar lietderīgo – tā teikt, daudz ko jaunu ieraudzītu un arī pie reizes pasportotu. Prāmis uz Smiltīni (lie. Smiltynė), kur atrodas muzejs, kursē no Vecās Smiltīnes pārceltuves un Jaunās Smiltīnes pārceltuves. Biļetes cena par braucienu ar prāmi ir samērā pieticīga – par trim pieaugušajiem samaksājām 3,45 litus. Tiesa gan, esiet uzmanīgi, ejot uz prāmi, jūs uz savas tupelītes klāja centīsies uzvilināt citi pārvadātāji. Un viņu cenas ir daudzkārt iespaidīgākas – 5 liti par vienu personu un bonusā vēl dreboša sirds, vai ar šo klapatu, kas knapi velk dzīvību, izdosies tikt sveikiem līdz krastam.

Nokāpjot no prāmja, dodieties virzienā pa labi. Ja vēlaties, varat arī izmantot daudzo zirdziņu pakalpojumus, kuri bez kurnēšanas jūs savā karietē aizvedīs līdz muzeja durvīm. Uz salas kursē arī improvizēts vilcieniņš, kurš izvadās jūs pa skaistākajām vietām.

Cena par muzeja apmeklējumu pieaugušajam vasaras sezonā ir 15 liti, bet visos pārējos deviņos gada mēnešos – 12 liti. Bērniem no četru gadu vecuma, studentiem, skolēniem un pensionāriem cena par muzeja apmeklējumu attiecīgi 7 liti vasarā un 6 liti visos pārējos gadalaikos. Ģimenes biļetes pieejamas tikai laika periodā no novembra līdz aprīlim. Piebildīšu arī, ka tad, ja vēlaties muzeja teritorijā fotografēt, šis prieks no jums prasīs 5 litus. Tiesa gan, šī bija pirmā reize, kad pirku biļeti fotografēšanai. Nezinu, iespējams, iepriekš par to nebija jāmaksā vai arī to nepamanīju un fotografēju tāpat bez biļetes.

Ko redzēt muzejā? Roņus, pelikānus, pingvīnus, dažādas zivis, tai skaitā arī mūsu ūdeņos mītošās, eksotiskos akvārijus ar koši dzeltenām, melnbaltām un citām varavīkšņu krāsu zivtelēm. Muzeja pagrabstāvā atrodas vieta, kur bērni var iemēģināt, kā tas ir – izcelt no ūdens kuģi, kāpēc zemūdene nenogrimst un atrast atbildes arī uz citiem KĀPĒC? Savukārt otrajā stāvā atradīsiet dažādas gliemežvāku, koraļļu un citas ekspozīcijas, kas parādīs, cik gan bagāta ir jūras dzelme. Piebildīšu, ka muzejā gan nav padomāts par vecākiem ar bērnu ratiņiem, jo gan otrajā stāvā, gan pagrabstāvā var nokļūt tikai par trepēm. Un tas tiešām izbrīna, redzot, cik daudz vecāku ar mazuļiem pārvietojas pa muzeja teritoriju.

Kad apnīk staigāt pa muzeja telpām, noderēs arī neliela izklaide. Ar nožēlu konstatējām, ka patlaban delfinārijs tiek pārbūvēts, līdz ar to delfīnu šovi netiek izrādīti, taču iespējams redzēt ronīšu trikus turpat, muzeja teritorijā. Kalifornijas roņu šovi tiek rādīti vairākas reizes dienā, biļetes uz tiem nopērkamas atsevišķi. Šova garums – aptuveni 20 minūtes. Domājams, bērniem patiks, jo vismaz man, jau pieaugušai būtnei, tas raisīja smaidu un sajūsmu. Ja gribas īpaši asas izjūtas, tad ieteicams sēdēt pirmajās rindās iepretim baseinam, jo tad kāda šļakata no baseina noteikti trāpīs arī sejā, līdz ar to mazajam būs īpaši liela sajūsma (protams, ja vien rakarim nav bail no ūdens).

Kas jāatceras, braucot uz Jūras muzeju? Noteikti neaizmirstiet paņemt līdzi derīgus ceļošanas dokumentus gan sev, gan bērniem (der gan ID karte, gan pase), jo nekad nevar zināt, vai tieši šoreiz robežsargi nebūs izdomājuši veikt dokumentu pārbaudes. Un, lai arī laukā šķiet saulains un silts, noteikti ņemiet līdzi siltāku jaku un mazajam cepurīti, jo, braucot ar prāmi, vējš matu sprogas purinās pamatīgi.

Lai jauks ceļš uz kaimiņvalsti!

Vairāk par Lietuvas Jūras muzeju iespējams uzzināt: http://www.muziejus.lt/lv/index.html

Ko vēl redzēt Klaipēdā, kur nakšņot un piepildīt vēderus, uzzināsiet: http://www.klaipedainfo.lt/en/?page=1