Kā mazajam iemācīt, ka NEdrīkst, NĒ?

Kā mazajam iemācīt, ka NEdrīkst, NĒ?

07. Oct 2013, 15:36 Banija Banija

Tā kā mūsu mājoklis ir pavisam parasts miteklis, kurā ir gan galdi un plaukti, gan gadās arī pa kādai atvilktnei, pēdējā laikā manā ikdienā ieviesies jauns uzdevums – pieskatīt, lai atvilktņu, skapju un plauktu saturs netiktu saplēsts, sakošļāts, kaut kur noslēpts utt. Jā, mūsu mazulis vairs nav nekāds bēbītis, pats skrien uz savām kājām un veic lielos izrakumus, lai izpētītu, kas kur stāv. Kāds teiks, ka vajag taču mantas pacelt augstāk, visam priekšā atslēgu un miers mājās. Bet nu ne jau visu iespējams aizslēgt, ne jau visu iespējams kaut kur pacelt vismaz 1,5m augstumā. Tieši tādēļ tagad dēlēnam nākas mācīt saprast, ko nozīmē NĒ!

Kad mazā roķele jau atkal sniedzas iekšā truša būrī, lai garausim nozagtu siena stiebrus, saku, ka nedrīkst, NĒ! Bet mazais tikai pasmaida, paplikšķina savas skaistās actiņas un turpina strādāt blēņas. Pēc uzstājīgāka NĒ, mazulis atkal paskatās uz mani un savā valodiņā neapmierināti noburkšķ pretī. Paiet neilgs brīdis un jau atkal tiek ķeksēts no būrīša siens.

Šī ir vien neliela epizode, kā cenšos iemācīt, ka ne viss ir atļauts, ka ir lietas, ko nedrīkst aiztikt, ir mēbeles, uz kurām nedrīkst kāpt un, galu galā, ka no truša būra izzvejotā „rozīnīte” nav ēdama.

Esmu dzirdējusi un redzējusi, ka, lai iemācītu, ko nozīmē NĒ, sit pa pirkstiem, uzšauj pa dibenu. Mazliet nežēlīgi, taču tādas nu ir tās piekoptās metodes. Patlaban esmu savas NĒ mācīšanas metodes meklējumos, jo nešķiet, ka labākais risinājums, kā iemācīt, ka kaut ko nedrīkst, ir uzsišana pa pirkstiem vai dibenu. Kā savai atvasei Tu iemācīji saprast NĒ nozīmi?

Pacietīgi katru reizi, kad jau atkal tika strādāts kas neatļauts, teici, ka nedrīkst, NĒ? Dažbrīd šķiet, ka 11 mēnešus vecs bērns vēl īsti nesaprot NĒ vārdiņa nozīmi, taču brīžos, kad viņš paskatās ar viltīgu smaidu un, veroties man acīs, cenšas atkārtot iepriekš aizliegto, šķiet, ka saprot gan, tikai vēlas pārbaudīt slieksni, cik tālu drīkst iet, cik daudz mamma atļaus.

meiva meiva 07. Oct 2013, 23:03

Man mājās šobrīd līdzīgs posms. Uz manu Nē un Nedrīkst dēls reaģē ar smaidu un mirdzošām acīm. iesākumā bija dzirkstoši smiekli, bet nu jau skatiens kļūst nopietnāks.
Arī es pieturos pie tā, ka līdz zināmam līmenim bērnam jāļauj darboties, pētīt pasauli. Ļauju darboties pa virtuves atvilktnēm, kuras protams pakārtoras uevērojot drošību. Esmu pārliecināta, ka aizliegums jebkurā vecumā rada lielāku interesi, kā atļauja.
Neesmu pēriena noliedzēja vai piekritēja, bet man liekas, ka šajā vecumā diez vai tas liks mazajam saprast aizliegumu.
Vienīgais kas mums atliek ir bruņoties ar pacietību. 😀

Banija Banija 07. Oct 2013, 16:41

Bet, kā, piemēram, ar atvilktnēm vai skapju durvīm (mums sekciju durvīs diemžēl iestrādāti stikli, tādēļ pārņem neliels satraukums, kad mazais tās no visa spēka, tiesa gan, pats par to sajūsmināti dauza)? Mums pagadījušās tādas, kurām atslēgu priekšā aizkabināt nevar un šķiet arī neiespējami visu to saturu iztukšot un aiznest uz kaut kurieni, jo... vienkārši jau nav vairs kur aiznest un noslēpt, jo visas slēptuves ir piepildītas ar jau citām iepriekš noslēptajām lietām 😃

princesemince princesemince 07. Oct 2013, 16:01

Un patiešām uz "nē" un "nedrīkst" mans bērns reaģē vien no 4 gadu vecuma, izņemot pārguruma brīžos, kuri - ak vai - ir mana kā vecāka bezatbildība. No 4 gadu vecuma man tiešām atliek uz viņu paskatīties, lai viņš zinātu, ka tiešām nevar darīt to, ko grasās darīt.

princesemince princesemince 07. Oct 2013, 15:58

Tajā bērna vecumā arī mani interesēja - kā?! Vīra vecāki ieteica iepērt, lai skaidrs, ka visiem citiem bērniem taču palīdz šī skola. Lai nu tur kā ar ieteiktajām mācībām, tomēr vieglāk ir likvidēt visas nedrošās lietas, "palaist grožus" tik vaļīgi, cik vien iespējams (atkal jau no drošības viedokļa vien), jo patiesība ir tāda - ja bērnam iespējami ātri būs bijusi iespēja iepazīt lietas, kuras acīm skatāmas, ātrāk beigsies visas tās aiztikšanas un robežu pārbaudīšanas.
Un tās dzirkstošās acis nozīmē vien to, ka bērns Tevi iesaista savā rotaļā 😀 Tikai un vienīgi uzmanības piesaistīšana.