Izvēlēties pareizās rotaļlietas - lai gan mammai, gan bērnam jautri!

Izvēlēties pareizās rotaļlietas - lai gan mammai, gan bērnam jautri!

21. Nov, 06:25 Cepuminsh Cepuminsh

Rotaļlietas! Tās ir visur, kur mēs ejam - veikalā, kad pērkam pārtiku, internetā, kad lasām ziņas (visur ņirb un “lec” reklāmas, aicinot, nopēr, nopērc), televizorā reklāmās, arī sociālajos tīklos, kur māmiņas dalās ar bērna sasniegumiem, ik pa laikam ieraugi “Oo, draudzenes bērniņam ir tāda un tāda mantiņa, paskat, kā mazais ar to darbojas, vai tikai mums arī tādu nevajag...”. Dzīvojam patērētāju saiedrībā, tāpēc apkārtējā vide visu laiku mudina iegādāties ko jaunu un grūtākais ir izvērtēt rotaļlietu nepieciešamību, nevis spontāni nopirkt un skatīties, ka mājās viena istaba jau pilna ar mantām, kuras bērnam pat neinteresē!

Kā notiek mūsu mājās? Daudz vados pēc sajūtām. Bet ne tikai. Lasu arī informāciju par vecuma posmiem un iemaņām, kuras tajā laikā dēliņš attīstīs, tāpēc cenšos iegādāties rotaļlietas, kas veicinās attīstību. Šobrīd vēl neesmu ne izteikta Montessori, ne Valdorfa pedagoģijas piekritēja, jo neesmu vēl paspējusi iedziļināties katrā no pedagoģijām. Tā vietā esmu izmantojusi mūsdienu iespējas izglītoties “Edx” platformā piedāvātajā bezmaksas kursā par bērnu psiholoģiju un attīstību: https://www.edx.org/course/introduction-developmental-psychology-uqx-psyc1030-2x

Regulāri palasu arī mobilajā telefonā iegādāto lietotni “The Wonder weeks”, kurā arī tiek sniegta informācija par bērniņa attīstības posmiem un krīzēm.

Vēl izglītojos, lasot Māmiņu kluba rakstus, forumu, kā arī Mammām un tētiem izdoto izglītojošo bezmaksas žurnālu (ja arī Tev interesē, elektroniskā versija pieejama te: http://www.mammamuntetiem.lv/books/ ).

Daudz informācijas par bērniņa attīstību ieguvu jau neilgi pēc dzemdībām, kad sāku apmeklēt Mammu Pitstopā pēcdzemdību vingrošanas nodarbības kopā ar mazuļiem (arī ar tām padalos, atrodas Mārupē: http://www.mammupitstops.lv/#nodarbibas ). Nodarbības notika reizi nedēļā un tās apmeklēju, līdz dēliņa 7 mēnešiem, jo tas bija laiks, kad viņš kļuva tik kustīgs un uzmanību prasošs, ka vingrošana vairs īsti nesanāca. Bet milzīgs ieguvums papildus fiziskās formas uzlabošanai un galvas izvēdināšanai no ikdienas rutīnas bija tēmas par bērnu attīstibu un ne tikai, kuras katrā nodarbībā tika stāstītas paralēli vingrošanai. Tiešām iesaku ikkatrai mammai!

Visus avotus, kuros esmu smēlusies informāciju, noteikti te neuzskaitīšu, jo apkārt ir TIK DAUDZ informācijas - atliek tikai meklēt un izglītoties. Bet šis būtu tas minimums, kur tieši es ieguvu informāciju un no tā izriet arī tas, kādas mantas iegādājos bērniņam, lai veicinātu jaunu prasmju apgūšanu.

Protams, pa vidu visām teorijām un lasītajam ir bijuši arī pietiekami daudz spontānie pirkumi, kurus pirku, jo pašai patika konkrētā rotaļlieta. Tā tas bija arī ar “Fisher price” muzikālo podiņu. Nopirku vēl kad dēliņš ar to neko daudz nemācēja darīt. Jā, kādu podziņu piespieda, mūzika skanēja, bet manta jau it kā paredzēta arī kā figūriņu sortieris. Caurumiņi gan atrodas podiņa sānos - nav īsti parocīgi tur stūķēt iekšā figūras un pogas traucē, pat neliels spēks vajadzīgs. Vismaz man pašai nešķiet ērti, kur nu vēl manam dēlam. Tāpēc tagad, kad pati esmu izbaudījusi mantu uz “savas ādas”, saprotu, kas man nepatīk! Un jā, mammas tak ir pašas pirmās rotaļlietu testētājas un ar savu piemēru rāda mazajiem raušiem kā ar mantu darboties. Sapratusi kļūdas nopirku citu figūriņu sortieri, kurš ir kā kastīte un fīguriņas ir liekamas no augšas. Turklāt, tas ir no koka un figūriņas ir mazi koka dzīvnieciņi. Var ne tikai kā sortieri izmantot, bet likt iekšā, ņemt ārā no kastītes un spēlēties arī atsevišķi ar dzīvnieciņiem. Tā vismaz mans dēls (1 gads 1 mēnesis) ir izdomājis. Ņem dzīvnieciņu un ar to rokā šļūc pa māju. :)

Jaunas rotaļlietas kopumā pērku reti. Godīgi sakot gandrīz katru reizi veikalā ko jaunu dēlam labprāt iegādātos, bet negribu piekrāmēt māju un par daudz arī ir par skādi. Vairāk jāvāc un haosā dēlam nepatīk rotaļāties. Tāpēc ievēroju mērenību. Šobrīd mājās aktīvi izmantotas tiek šādas rotaļlietas:

  • Aktivitātes galdiņš - ir pogas ar mūziku un caurums, kurā mest bumbu. Kad bumba iemesta, tā izkrīt ārā vienā no 3 kājām (uz kurām galds balstās). Meklēt, kurā no kājām bumba izkritusi patīk ne tikai dēlam, bet arī sunim. :D

  • Vanna (tā pati pirmā, kur dēlu vannojām) piebērta ar daudz bumbām - bumbas kā tādas dēlam ļoti patīk. Nest, mētāt, bērt ārā no vannas un likt atpakaļ. Esmu pamanījusi, ka pusotra gada vecumā bērniem patīk iegulties bumbu vannā, tad nu šī kombinācija domājams vēl kādu laiku būs aktuāla mūsmājās.

  • Lielā mašīna - uz stūres podziņas, skan mūzika, ir atzveltnīte. Virsū kāpt un ar kājām stumties, braukt vēl dēlam nepatīk, bet stāvēt blakus, spaidīt podziņas un stumdīt apkārt gan. Ir interesanti jau tagad, bet viss mantas potenciāls vēl netiek izmantots, tad nu arī šī manta mūsmājās vēl kādu laiku noteikti būs aktuāla.

  • Dzīvnieku figūriņu sortieris - tā pielietojumu jau aprakstīju nedaudz augstāk.

  • Hokeja nūja, slotas kāts bez birstes - kur nu bez nūjām, tās tiek nēsātas visur un ar tām bakstīts, aizsniegts arī viss, kur paša augums un rokas vēl klāt netiek.

  • Liela kartona kaste, kurai izgriezu durvis - ja vigvamam vieta mājās nav, tad arī no parastas kastes iespējams izveidot mājiņu. Dēls mēdz tur kādreiz ielīst paslēpties, bet pašai šķiet, ka māja netiek izmantota tik bieži kā man patiktos, tāpēc apsveru domu no tās atbrīvoties. :D

  • Podiņš - lai kā man negribētos atzīt, bet uz podiņa sēdēt nav gatavs un patiesībā jau nav nemaz kur steigties, bet, ja šī tēma liekas interesanta, iesaku noklausīties Ģimenes studijas ierakstu no Latvijas radio 1: http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/gimenes-studija/delikata-podinmaciba-ir-jaizvelas-istais-laiks.a94378/ ). Tā vietā podiņš tiek izmantots kā rotaļlieta - kāpj ar kājām iekšā, sēž uz malinās, gāž riņķī, nēsā apkārt. Man kaut kā žēl atņemt, ja jau tik laba rotaļlieta atradusies. :D

  • 2 grāmatiņas ar dzīvnieku skaņām - vienai tikai skaņa “ņau”, otrai dažādi putni un suns. Dēliņam ļoti patīk gan pašam šķirstīt, klausīties skaņas, gan kad kopā šķirstam un es lasu priekšā.

  • Koka žirafīte ar ritentiņiem - tā ir dēlam ļoti mīļa rotaļlieta, visur tiek ņemta līdz, stumdīta apkārt. Un, kā lasīju, tieši šajā vecumā tipiska attīstības pazīme - patīk stumdīt mantas apkārt.

Atskatoties uz šo mantu sarakstu, redzu, ka lai gan man šķita, ka pirkšu dēlam mantas no koka, tā nemaz nav. Un labi vien ir, esam daudzpusīgi! :)

Nobeigumā vēl jāpiebilst, ka tās nav visas rotaļlietas, kas mums mājās ir, jo vesels maiss ir atlasīts, noglabāts tālāk no acīm. Domāju pēc pāris mēnešiem kādu šobrīd aktīvi lietotu mantu samainīt pret maisā esošo. Būs jau aizmirsies, ka tāda manta bijusi un atkal varēs izbaudīt jaunas mantas prieku! :)


Jauku visiem rotaļāšanos!