Fizioterapeita padomi: Bērnu bronhu drenāža klepošanas laikā

10. Dec 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ir sācies rudens un bērni ir atsākuši skolas un bērnudārza gaitas. Līdz ar to bērniem palielinās risks saslimt ar respiratorās sistēmas slimību.

Dažreiz ģimenes ārsts iesaka veikt mazulim drenāžas masāžu, lai atvieglotu bērna pašsajūtu un veicinātu krēpu izvadīšanos. Māmiņu Kluba Vecāku skolas fizioterapeite Jana Parfjonova dalās ar padomiem, kā veicināt bērna bronhu drenāžu.

Bronhu drenāža ir aktīvo un pasīvo manipulāciju kopums, kura mērķis ir bronhu attīrīšana no pārmērīga gļotu un krēpu apjoma.

Bronhu drenāžu var veikt statiski, kad bērns ieņem kādu noteiktu pozīciju un nekustīgi pavada tajā laiku (līdz 15-20 minūtēm), mierīgi elpojot. Šīs tehnikas mērķis ir izmantot gravitātes spēka virzienu un bērna kruškurvja dažādu novietojumu un iestiepumu. Papildus šai pasīvajai tehnikai, vērtīgi ir pielietot arī kontaktelpošanu. Vecāki var uzlikt savas rokas uz bērna ribu lokiem un sākt manuāli sekot līdzi ieelpai un izelpai. Apgūstot bērna ribu kustības caur savām rokām ar pirkstu vai plaukstas palīdzību, var veikti uzspiedienus izelpā krūšu kurvim dažādās vietās, tādējādi sekmējot sekrēta evakuāciju. Bronhu drenāžu svarīgi atkārtot 2-3 reizes dienā, nedēļu ilgā laika posmā vai pat ilgāk. Tehnikas drīkst pielietot tikai ar ārstējoša ārsta atļauju, nosakot bērna individuālo tehnniku ilgumu un biežumu.

Mikrocirkulācijas uzlabošanai un krūškurvja mobilitātes palielināšanai ārsts vai fizioterapeits var ieteikt veikt drenāžas masāžu bērnam. Pirms masāžas svarīgi pareizi sagatavoties: pusstundu iepriekš veikt visas ārstnieciskās procedūras un zāļu lietošanu, ko nozīmēja ārsts, sagatavot ūdens glāzi bērnam. Novietot bērnu guļus uz vēdera uz liela vai vairākiem spilveniem, ar galvu uz leju un iztaisnotām rokām:

●      sasildīt rokās masāžas eļļu vai bērnu ādas losjonu, lai vecāka pieskarieni ir vēl maigāki;

●      sākam bērnu masāžu ar glaudīšanu paralēli mugurkaulam (mugurkaulu masēt nedrīkst!);

●      turpinām  ar horizantālām kustībām no mugurkaula uz sāniem no ribu loku apakšas līdz plecu joslai;

●      pēc glaudīšanas pa ribu loku gaitu, turpinām ar vibrācijām tādā pašā virzienā;

●      veicam krūšu kurvja ādas krokas masāžu arī virzienā no ribu lokiem uz plecu joslu;

●      turpinām masāžu ar klauvēšanas kustībām (ar pirkstiem vai plaukstu) pa ribu lokiem uz plecu joslu;

●      maigi nobeidzam masāžu ar glaudīšanu, ko veicām masāžas sākumā.

 

Ik pēc 2-3 minūtem apsēdinam bērnu un iedodam padzerties ūdeni, lai šķīdinātu krēpas un veicinātu vieglāku atkrepošanu. Masāžu drīkst pielietot vairākas dienas (2-3 reizes dienā) ar ārstējošā ārsta atļauju un nosacījumu, ka bērns to tolerē.

Papildus pasīvajām tehnikām, drīkst pielietot arī dinamiskās, kad  bērns aktīvi piedalās elpošanas procesā. Piedāvāt bērnam pūst ūdenī burbuļus caur salmiņu vai pūst papīra bumbiņas pāri šķēršļiem, lai veicinātu efektīvu un garu izelpu. Izelpojot paaugstinās gaisa spiediens elpošanas ceļos, kas palīdz atdalīt krēpu korķus un izvadīt tos. Veicinot bērna krēpu un gļotu evakuāciju, tiek nodrošināta pilnvērtīga plaušu apgāde ar skābekli, norit aktīvi vielmaiņas procesi plaušās un elpceļos, tādējādi mājas apstākļos tiek uzlabota ārstēšanās efektivitāte.

 

Visām iepriekšminētajām tehnikām ir indikācijas un kontrindikācijas. Pirms pielietošanas obligāti konsultēties ar ārstējošo ārstu.