Attīstošās rotaļlietas mūsu mājās ir vairākumā

Attīstošās rotaļlietas mūsu mājās ir vairākumā

21. Dec 2017, 12:02 ArtaLaura ArtaLaura

Termins “attīstošās rotaļlietas” nu jau kļuvis par sava veida modes trendu, kas paģēr, ka šādām mantām noteikti jābūt katras ģimenes mājās. Pretējā gadījumā Tu esi ārpus aprites, jo neesi modīgs. Taču cik dažādas ir mūsu ģimenes, tik dažādas ir arī pašas attīstošās rotaļlietas. Attīstošo rotaļlietu spēku piedēvē tikpat labi runājošiem sunīšiem, kā visvienkāršākajiem rotaļu klučiem.

Taču kur atrodas mūsu ģimene? Kaut kur pa vidu. Tiesa, vairāk nosliecoties uz koka kluču pusi.

Visupirms gan jāsāk ar nelielu atkāpi gandrīz piecus gadus senā vēsturē, kad mūsu ģimenē ienāca pirmais bērns. Tad es vēl nebiju lasījusi portālus un gudrus žurnālus, kur nu vēl izglītojošas grāmatas, tāpēc gandrīz pavilkos līdzi sabiedrības masai, vēloties nopirkt košākās, trendīgākās rotaļlietas, taču priecājos, ka ātri vien manī ierunājās kāda saprāta balss un kopīgi ar vīru nospriedām, ka jābūt kādām vadlīnijām, pēc kurām mēs vadāmies, iegādājoties savam bērnam rotaļlietas. Loģiski, ka tāpat kā citi, arī mēs vēlamies savam bērnam tikai to pašu labāko. Taču labākais nebūt vienmēr ir tas dārgākais, košākais un visvairāk reklamētais.

Pirmā attīstošā rotaļlieta mūsu mājās ienāca līdz ar dēliņa pirmo vārda dienu. Tad mazais bija kļuvis jau nedaudz apzinīgāks, izrādīja lielāku interesi par mantām. Un pirmā Kārļa rotaļlieta, kurai piedēvējam attīstošās rotaļlietas funkcijas, bija tāds vienkāršs koka klucis ar daudziem caurumiem, kuram piesiets striķītis ar koka adatiņu. Mantiņas jēga pavisam vienkārša – vērt adatiņu caur caurumiņiem. Un tas arī viss. Tā nu Kārlis varēja ilgi un dikti sēdēt, ņemoties ar savu jauno rotaļlietu. Patiesībā, tā devās uz viņsauli pavisam nesen, jo mazais mākslinieks bija klusumā nodevies mākslas pasaules izzināšanai, savu rotaļlietu tik ļoti apzīmējot, ka tā vairs nebija glābjama.

Mūsu uztverē attīstošās rotaļlietas ir tās, kuras bērnu neierobežo, pasakot konkrētu to pielietojumu. Gluži pretēji – attīstošās rotaļlietas raisa bērnā interesi izzināt fizikas likumus, pārbaudīt savu varēšanu un vadīties pēc principa – kas notiks, ja es izdarīšu šādi vai arī savādāk?

Viennozīmīgi izcilākās ir tās rotaļlietas, kas aug līdzi bērnam, un neaprobežojas tikai ar konkrētiem vecuma posmiem. Tieši tāpēc mūsu mājās nav  runājoši sunīši, par kuriem bērnam interese būtu vien īsu brīdi. Tāpat arī mums nav citu skaļo un spalgo mantiņu, kuras, kā apgalvo Kārlis, bojājot tikai prātu (nezinu, no kurienes viņam šāda atziņa). Mūsu rotaļlietas ir iespēju robežās tik vienkāršas, lai tās būtu interesants gan piecus gadus lielajam brālim, gan arī mazajai māsiņai, kura tikko sasniegusi gadiņu.

Laiks iepazīstināt ar mūsu mājās esošajām TOP attīstošajām rotaļlietām. Lūk, te tās būs!

LEGO

Mūsu uzskatā Lego ir attīstoša rotaļlieta. Lai gan komplektos lielākoties ir attēlots, kas no kastītē atrodamajām detaļām ir jāuzbūvē, patiesībā, bērnam vajag dot vaļu pašam izpausties. Tāpēc visforšākie ir tie komplekti, kuros ir vienkārši dažādu formu klucīši. Kārlis no gada vecuma spēlējās ar Lego Duplo un nu šos klučus pārmantojusi Laura. Savukārt Kārlis ticis pie Lego komplektiem, kuru klucīši jau ir mazāka izmēra. Mūsuprāt, Lego bērnos visupirms veicina iztēli, vienlaikus nostiprinot arī fizikas pamatzināšanas, jo tomēr ir jāņem vērā daži pasaules likumi, veidojot no klučiem mājas, automašīnas.

20171221114221-47016.jpg

Tāpēc Lego es noteikti varu rekomendēt katrai ģimenei, kurā ir bērni, jo tas ne tikai veicina bērna attīstību, bet arī ir ļoti foršs veids, kā kopīgi pavadīt laiku. Bieži vien vīrs var uz vairākām stundām kopā ar Kārli darboties, būvējot pilsētas no Lego klučiem.

Mūzikas instrumenti

Lai gan mūzikas instrumenti ir radīti muzicēšanai un to pielietojums ir samērā ierobežots, pieskaitām tos pie attīstošām rotaļlietām. Jo cik dažādi ir mūzikas instrumenti, tik dažādas ir to izdotās skaņas- te klusākas vai dobjākas, te metālistiskākas vai spalgākas. Mūsu bērnu mūzikas instrumentu arsenālā ir gan marakass, gan kastaņetes, gan tamburīns un citi mūzikas instrumenti. Daļu no tiem esmu iegādājusies tepat vietējos Rīgas veikalos, piemēram, Pepe, bet daļu – no AliExpress. Tiesa, pasūtot Ali, cītīgi pirms tam izpētu citu pircēju iesūtītās preču fotogrāfijas un atsauksmes, jo ar rotaļlietu kvalitāti jābūt ļoti uzmanīgiem, tāpēc biežāk tomēr izvēlos tās iegādāties tepat Latvijā par nedaudz augstāku cenu, jo varu uzreiz pārliecināties par to kvalitāti un to, vai rotaļlieta būs bērniem droša.

20171221114245-35581.jpg

Rotaļlietas bez konkrēta pielietojuma

Jā, šī kategorija man patīk vislabāk. Šeit ietilpinu, piemēram, Muki iegādāto Bilibo. To Kārlis izmanto gan lai šūpotos, gan kā bruņurupuča māju (dažkārt viņam patīk tēlot bruņurupuci), tikpat labi tā mēdz būt garāža viņa automašīnām vai arī gultiņa kādam rotaļu lācim. Šīs rotaļlietas dažādie pielietojumi parādās tieši rotaļāšanās laikā, kas nozīmē, ka bērns netiek ierobežots.

20171221120108-41760.jpg

Tāpat ir ar Latvijā ražoto koka puzli Banana, kuru iegādājāmies kuponu portālā. Kārlis to izmanto gan lai attīstītu līdzsvara sajūtu, būvējot no banāniņiem pilis, gan arī lai mācītos skatīt, bet ir reizes, kad banāni noder kā krava pārvadāšanai ar automašīnām. Patiesībā, šī tik vienkāršā spēlīte Kārli spēj aizraut uz vairākām stundām, jo viņš gandrīz vai uztver kā izaicinājumu uzbūvēt pēc iespējas augstākus un sarežģītākus torņus. Ir dienas, kad no mantu kastes citas mantas nemaz netiek izceltas, jo visa diena paiet, rotaļājoties ar Banana puzli.

20171221114313-37520.jpg

Koka kluči un dabas materiāli ir absolūti līderi mūsu mājās. Pirmkārt,tie nekad nezaudē aktualitāti, otrkārt, ir viegli pieejami, otrkārt, ir saudzīgi pret vecāku maciņiem. Piemēri nav tālu jāmeklē – Kārlis aizvadītās brīvdienas pavadīja, veidojot no kartupeļiem un salmiem puzurus un eglīšu rotājumus. Vienkārši, bet attīstoši. Beigās dēls jau iegāja tik lielā azartā, ka izdomāja izveidot arī kartupeļu vīriņus. Tāpat arī dodu bērniem rotaļāties ar filcu, vilnu...

20171221114332-20516.jpg

20171221114348-14126.jpg

Mums liels draugs ir arī Iglu kluči, kurus labprāt izmanto gan Laura, gan Kārlis. Ja Laura tos izmanto, lai piestumtu, piemēram, pie dīvāna un tajā ierāptos, tad Kārlim tie kalpo gan kā kalniņi automašīnām, gan kā elementi vingrošanai un, špikojot no māsas, arī kā kāpšļi, lai pakāptos un ieslēgtu istabā gaismu.

20171221114404-75994.jpg

Nenoliedzami,  interesantākās rotaļlietas vismaz mazajai Laurai šķiet dažādi mājās atrodami sadzīves priekšmeti - sākot no plastmasas podiņiem un katlu vākiem, beidzot ar veciem dvieļiem, kurus var valkāt līdzi pa māju, tēlojot mammu, kura slauka grīdu.

Pēdējā laikā aizvien lielākas simpātijas manī raisa vācu Grimms ražotās rotaļlietas, kuras paredzētas Valdorfa un Montessori pedagoģijas piekritējiem. Nenoliedzami, šīs rotaļlietas ir ievērojami dārgākas nekā citi Ali vai citos veikalos atrodami līdzinieki, taču to kvalitāte ir nesalīdzināma. Esmu jau iegādājusies Grimms ražotos koka cilvēciņus, kas ir ļoti forša lietiņa, spēlējoties ar automašīnām, karavīros utt.m utjp, savukārt tagad regulāri sekoju līdzi, vai kādā no tirdzniecības vietnēm neparādīsies atlaides Grimms varavīksnēm, jo tādu ļoti vēlos iegādāties. Protams, kaut ko līdzīgu iespējams atrast arī Ali, taču, paraugoties to kvalitāti, labāk atturos no šāda pirkuma.

20171221094342-95524.jpg

20171221094455-16521.jpg

Jā, te vietā arī pastāstīt par rotaļlietu iegādes biežumu, jo jaunas mantas mūsu mājās ienāk salīdzinoši reti. Lielākoties uz dzimšanas un vārda dienām, kā arī Ziemassvētkiem, savukārt, starp šiem svētkiem mantas pērku patiešām reti – pirkumiem ļaujos vien varbūt 2-3 reizes gadā. Taču tad šie pirkumi ir pārdomāti, labi izsvērti un kvalitatīvi. Labāk naudiņu pakrājam kam labākam nekā tērējam visādiem niekiem, kuri ātri apnīk, ir tikai modes lietiņa vai arī ir zemas kvalitātes. Tāpēc regulāri sekoju līdzi Muki veikaliņa mantu kastes piedāvājumam, tāpat arī esmu biežs viesis ekobebe.lv interneta lapā.

Nākamā attīstošā rotaļlieta, kas ienāks mūsu mājās jau šajos Ziemasvētkos, būs attīstošā rotaļlieta lelle Mīlītis, kuru iegādājos interneta veikaliņā macetprieks.lv. No skata lelle kādam varbūt šķitīs pavisam jokaina, taču tā izcili piemērojas līdzi bērna vecumam, jo, kamēr Laura vēl visu cenšas iepazīt ar mutes palīdzību, tā varēs kalpot kā graužamais, bet ar laiku – pārtap par lelli. Simpatizē tas, ka Mīlītim nav uzzīmētas grimases, jo lielākoties veikalos nopērkamās lelles ir jau ar uzzīmētām emocijām, kas bērnos neraisa vajadzību pašam attīstīt izdomu.

 20171221094245-54841.jpg