Mazuļa vannošana kā īpašs rituāls

01. Dec 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērniņa vannošanas process ir ļoti īpašs, taču vienlaikus daudzu gadu laikā to pavadījuši arī dažādi mīti, kā pareizāk un labāk mazuli vannot, un kādus vannošanas līdzekļus izmantot.

Jaundzimušo ieteicams vannot trīs reizes nedēļā

Sertificēta bērnu māsa un pasniedzēja Māmiņu Kluba Vecāku skolā Elita Svareniece atgādina par svarīgāko, kas vecākiem jāņem vērā, vannojot jaundzimušo:

  • bērnu tiek rekomendēts vannot tīrā krāna ūdenī, kura temperatūra ir 37°C;
  • pirmajos divos dzīves mēnešos ieteicams vannot bērnu trīs reizes nedēļā;
  • ieteicams jaundzimušo vannot līdz 5 minūtēm;
  • pirmajā vannošanas reizē mazuli ūdenī nedrīkst likt pārāk strauji.

Gadījumā, ja bērniņš vannā tiek likts bieži, var gadīties, ka mazuļa āda kļūst sausa, tāpēc jāizmanto mitrinošie krēmi, taču, domājot par bērnu kosmētikas lietošanu, Elita Svareniece norāda uz kādu niansi, kuru der atcerēties ikvienam vecākam. Dzīves pirmajā mēnesī mazuļa āda ir ļoti plāna un tā “apēd” pat 80% no tai uzklātās kosmētikas, tāpēc ir svarīgi pārdomāt, vai šajā periodā nepieciešams mazulim lietot ādas kosmētiku. Sākot no divu mēnešu vecuma bērna āda kļūst biezāka, kas nozīmē, ka var izmēģināt arī ādas kopšanas kosmētikas līdzekļus.

Kad ir vannošanai labākais laiks?

Ierasts, ka bērni lielākoties tiek vannoti vakarā, lai pēc tam bērniņš paēstu un varētu mierīgi iemigt, taču tas nav obligāti. Iespējams, jūsu mazulis ir starp tiem, kuri pēc vannas iegūst otro elpu un kļūst tik enerģiski, ka vēl ilgu laiku nav pierunājami doties gulēt. Ko darīt? Elita Svareniece stāsta, ka šāda situācija norāda uz medicīniskām indikācijām vannot bērnu no rīta nevis vakarā. Šajā gadījumā gan rūpīgi jāpārdomā dienas režīms, lai mazulis drīz pēc vannošanas netiktu vests laukā pastaigā.

Domājot par vannošanu, atceries, ka nekas nav pareizi vai nepareizi, jo svarīgākas ir bērna un mammas sajūtas. Vadies pēc tām!

Vannošana var kļūt par īpašu rituālu

Lai arī pieaugušajiem bērni dažkārt var šķist ļoti haotiski, pēc savas būtības viņi ir ļoti strukturēti un mīl konkrētus pasākumus jeb rituālus. To apliecina arī Māmiņu Kluba vecāku skolas fizioterapeites Kristīnes Asonovas teiktais, ka brīdī, kad bērns zina un paredz nākamo soli, viņam ir vieglāk adaptēties un viņš arī kļūst daudz mierīgāks. Tieši tāpēc mammām ieteicams pārvērst vannošanu par īpašu rituālu, atvēlot laiku glāstiem arī pēc vannas.

“Bērnam piedzimstot viss sākas ar pieskārieniem, un mammas maigās rokas ir tās, kas viņam parāda visu pasauli. Jo maigāks un drošāks ir pieskāriens, jo mierīgāk jūtas arī pats bērns,” norāda fizioterapeite. Pēc viņas teiktā, bērnam ir jājūt, ka rokas ir maigas un patīkamas, tāpēc vēl pirms pieskaršanās bērnam mammai jāpadomā par savu roku aprūpi - lai tās būtu siltas un patīkamas. Tāpat arī fizioterapeite atgādina, ka vispareizāk ir otram pieskarties ar visu plaukstu nevis tikai ar pirkstiem, jo pirksti ir asi un tas var radīt nepatīkamus pieskārienus. K. Asonova: “Ja piedāvājam bērnam atvērtas plaukstas, viņš jūtas daudzkārt labāk un drošāk, jo visi pieskārieni ir pamats labsajūtai un attīstībai.”

Hendlings pēc būtības ir prasmīgs roku darbs, kas nozīmē, ka rokas dod ne tikai mīļumu un glāstus, bet arī ievada pareizā attīstībā.

Jebkura mammas veikta masāža ir ar pozitīvu iedarbību

Runājot par glāstiem, Māmiņu Kluba Vecāku skolas fizioterapeite atgādina, ka mazulim būs patīkami, ja glāstus pavadīs mīļvārdiņi, kas savā veidā bērniņu ieprogrammēs uz labsajūtu un patīkamu attīstību. Konstatēts arī, ka tad, ja bērnam pieskaras brīdī, kad viņš ir raudulīgs, var redzēt, ka mazulis sāk sadarboties un nomierināties.

Fizioterapeite Kristīne Asonova: “Mammas rokas ir svētas, tāpēc jebkura masāža, kuru veic mamma, ir ar pozitīvu iedarbību.”

Viņa neiesaka masāžu veikt tehniski vai arī domāt par kādiem konkrētiem paņēmieniem, atgādinot, ka to nevajadzētu veikt brīdī, kad bērns ir noguris vai arī vēlas ēst.

Mazulim ļoti patiks, ja tiks glāstīta viņa muguriņa, kājiņas, rociņas un, pēc fizioterapeites rekomendācijām, jebkuru glāstu būtu jāvirza virzienā uz mazuļa sirsniņu. Vienlaikus jābūt ļoti uzmanīgiem ar glāstiem intīmās zonās, pie kurām tiek pieskaitīta arī seja, jo ne visiem cilvēkiem patīk, ja tai pieskaras. “Glāstiem jābūt nevis paviršiem, bet gan izjustiem, un jāatceras, ka mūsu rokām pievienojas arī gravitācijas spēks un tās var kļūt smagas, tāpēc ir jācenšas sajust un saprast, vai pieskārieni bērnam rada labsajūtu,” stāsta fizioterapeite.

Kosmētika mazuļu aprūpei - ar kokvilnu

Jaunumu bērnu kosmētikas jomā sagādājuši Johnson’s zinātnieki, kas izstrādājuši īpašu sēriju jaundzimušo mazuļu aprūpei - ar īstu kokvilnu! Klīniski pierādīts, ka Johnson’s CottonTouch sērijas produkti sniedz maigumu un drošību trauslajai un jutīgajai jaundzimušā bērniņa ādai un ir piemērota lietošanai jau no pirmajām dzīvības dienām!

Kāpēc kokvilna zīdaiņu kosmētikā? Johnson’s zinātniekus iedvesmojis kokvilnas audums, kas ir maigs, uzsūcošs un elpojošs. Izmantojot kosmētikas ražošanā ļoti smalki saberztu kokvilnas pūderi, kas iegūts no kokvilnas šķiedrām, Johnson’s speciālisti pilnveidoja kosmētikas sastāvu, nodrošinot maigu, īpaši vieglu saskari ar ādu. Vecāki saviem mazuļiem šodien vēlas tīrus produktus, ar pēc iespējas mazāk sastāvdaļām. Jaunā Johnson’s kosmētika nesatur parabēnus, ftalātus, sulfātus, naftas produktu daļiņas, smaržvielu alergēnus. Pediatriski un dermatoloģiski ilgstoši testēta, tā atzīta par labu esam tieši zīdaiņu ādai.

JOHNSON’S® CottontouchTM 2-in-1 mazgāšanās līdzeklis

Johnson’s CottonTouch 2-in-1 bath&wash mazgāšanās līdzeklis - jaundzimušā mazgāšanai, vanniņai, ķermenim un matiem. Mazuļa āda ir par 30% plānāka nekā pieaugušo. Ar īstu kokvilnu sastāvā un īpaši pielāgotu jaundzimušā ādas pH līmenim, mazgāšanās līdzeklis ir viegls un maigs, lietojams no pirmās dzīves dienas. Šampūns un šķidrās ziepes apvienotas vienā līdzeklī un ir ērti lietojamas gan uz ādas, gan pievienojot vanniņas ūdenim. Viegli noskalojams un neatstāj atlikumus uz mazuļa ādas!