Dzemdības ar cieņu: Dzemdību fāzes

Dzemdības ar cieņu: Dzemdību fāzes

09. Jan 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Dzemdību fāzes var būt Tavs palīgs dzemdību procesā, ja apzinies, kas ar Tavu organismu un bērniņu notiek katrā no tām. Ja grūtniecība ir noritējusi normāli un ginekologs vai vecmāte ir likusi gaidīt dzemdību sākumu, tad topošā māmiņa to arī dara. Parasti tas notiek laikā no 38 līdz 42 nedēļai, kad ķermenis sāk izdalīt hormonus, kas liek dzemdei sarauties, radot kontrakcijas. Kā tad zināt, ka dzemdības ir sākušās? Pirmais priekšvēstnesis būs kontrakcijas.

Kontrakciju rezultātā pakāpeniski atveras dzemdes kakls un dzimumceļi tiek sagatavoti dzemdībām. Dzemdniecībā dzemdību fāzes tiek iedalītas trīs lielās daļās:

 • Atvēršanās periods
 • Izstumšanas periods
 • Pēcdzemdību periods

Dzemdību sākumu varam atpazīt pēc kontrakciju sākšanās, bet te būtu svarīgi nesajaukt īstās kontrakcijas ar Brakstona Hiksa viltus kontrakcijām, kuras var piedzīvot pirms dzemdību sākšanās. 

Kad dzemdību process ir sācies topošā māmiņa ar mazulīti piedzīvo Latento dzemdību fāzi!

Šajā posmā sieviete var sākt just kontrakcijas, tās var būt regulāras, bet to garums nav liels un laiks starp tām var būt mainīgs.

 • Kontrakcijas var būt ik pa 10 minūtēm, līdz pat 20 minūtēm.
 • Kontrakcijas garums -  30 līdz 60 sekundes.
 • Šajā periodā dzemdes kakls var atvērties līdz pat 4 vai 5 centimetriem.
 • Latentā fāze var ilgt no dažām minūtēm, līdz pat vairākām stundām vai dienām.
 • Māmiņas, kuras gaida pirmos bērniņus var piedzīvot garāku latento fāzi, nekā māmiņas, kuras gaida trešo vai ceturto bērniņu.

Ņemot vērā, ka šī dzemdību fāze ir grūti paredzama un tās ilgums nav nosakāms un katrai topošajai māmiņai ir individuāls, ir labi, ja grūtniecības laikā jau parūpējies par to, lai sākoties dzemdību procesam Tu esi saplānojusi lietas, kurām vēlāk vairs nebūs laika. Tu esi izveidojusi dzemdību plānu, lai Tev pašai būtu pēc kā vadīties mirklī, kad emocijas ņems virsroku. 

Ļoti būtiski Latentās fāzes laikā padomāt par sevi un savu labsajūtu. Spēku uzkrāšana, tāpēc, ir svarīgi, lai vēl šīs fāzes laikā, kad kontrakcijas vēl nav tik spēcīgas, Tu mēģinātu izgulēties (sevišķi naktī), nevajadzētu atteikties arī no ēšanas, pat ja šķiet, ka neko negribas, Tev būs nepieciešams vēl ļoti daudz spēka, lai palīdzētu nākt pasaulē mazulītim.

Sākas atvēršanās perioda aktīvā fāze

 • Kontrakcijas ir kļuvušas krietni izteiktākas
 • Kontrakcijas ilgums - aptuveni 1 minūte. 
 • Laiks starp kontrakcijām - ne vairāk par piecām minūtēm.

Pirmās fāzes beigās kontrakcijas pakāpeniski pastiprinās un kļūst biežākas. Šajā posmā jau var sākt izmantot dzemdību elpošanas tehnikas, kas palīdzēs tikt galā ar sāpēm.

Elpošanas vingrinājums, lai atvieglotu sāpes:

 • Ieelpa caur degunu, skaitot: 1-2-3-4 - izelpa caur muti, skaitot: 1-2-3-4-5-6, kā redzams, izelpai jābūt garākai par ieelpu. Tāda sistēma tiek saukta par lēno, dziļo elpošanu. Tās laikā mazulis saņem vairāk skābekļa, bet māmiņa atslābinās, viņas uzmanība tiek novērsta uz sāpēm uz koncentrēšanās rēķina, jo domas tiek sakopotas uz pareizu elpošanu.
 • Pirmajās dzemdībās sievietes, īpaši tās, kas nav speciāli dzemdībām nekādi gatavojušās, bieži pieļauj kļūdas. Viņas cenšas apspiest sāpes, un tai pat laikā traucē dabīgai dzemdību gaitai, pagarinot tās. Ļoti bieži nākas dzirdēt, ka pēc vairākām kontrakcijās aizvadītām stundām, dzemdes kakla atvērums vēl aizvien ir 2-3cm, un ārstiem nākas medikamentozi stimulēt dzemdības.
 • Lai no tā izvairītos, jāmēģina iedomāties savu ķermeni kā plaukstošu ziedu. Tas palidzēs nesaspringt, palīdzēs dabīgi noritēt dzemdību procesam. Var kontrakciju laikā sēdēt uz gultas malas, ceļgaliem jābūt izvērstiem uz āru, it kā visas pūles būtu vērstas uz dzemdes kakla atvēršanos.
 • Ja esi atbraukusi uz dzemdību iestādi kontrakciju laikā, un tās jau ir diezgan sāpīgas, centies reģistrēšanās procedūru uzticēt bērniņa tētim vai kādai uzticamai personai, kas ieradusies kopā ar tevi, lai medmāsas ar jautājumiem netraucētu tev koncentrēties uz elpošanu. 

Dzemdību otrās fāzes laikā, dzemdes kakls pilnībā atveras. 

 Atvieglot sāpes var palīdzēt pozas, kuru ietvaros atbalsties ar rokām un pati esi saliekusies uz priekšu. Tiek atslābināti vēdera muskuļi, un tiek mazinātas arī sāpes.

 • Var izmēģināt četrāpus pozu, vai arī var stāvēt un pie kaut kā pieturēties, vēl var sēdēt uz dzemdību krēsliņa. Pamēģini šūpoties elpošanas taktī. Dažām palīdz apļveida kustības ar gurniem. Lai atsāpināšana būtu efektīva, kontrakciju laikā ir svarīgi nenoiet no pareizā elpošanas ritma.
 • Kontrakcijām pieņemoties spēkā jutīsi, ka lēna un dziļa elpošana vairs nedod iepriekš justo atvieglojumu. Tagad var pāriet uz biežāku elpošanu kontrakcijas augstākajā punktā. Kontrakcijas sākumā mēģini izmantot dziļās elpošanas priekšrocības, bet, kad sāpes pieņemas spēkā, pārej uz plaušu augšējās daļas elpošanu jeb elpo kā "sunītis", atvērtu muti vari arī vilkt: s-s-s-s-, vai hi-ha-hi-ha (uz katru burtu vai zilbi ieelpa un tad izelpa, attiecīgi, ieelpa nebūs pat dzirdama). Kontrakcijas beigās atgriezies pie lēnās, dziļās elpošanas.
 • Vīra loma šajā dzemdību stadijā ir ļoti vērtīga. Kontrakciju laikā viņš var masēt tev jostasvietu, paglāstīt muguru. Ir, kam palīdz arī vēdera glāstīšana. Starplaikos starp kontrakcijām vīra uzdevums ir novērst sievas uzmanību. Ar viņu ir jāsarunājas, var ieslēgt mūziku. Daži pāri starp kontrakcijām pat spēlē krustvārdu mīklu minēšanu. Svarīgi, lai sieviete atslābinātos un pieņemtos spēkā pirms jaunas kontrakcijas sākšanās, bez ieciklēšanās uz kontrakcijas gaidīšanu.

Aktīvajā fāzē ir ļoti svarīgi, lai topošā māmiņa būtu atbrīvojusies un nemēģinātu apspiest sāpes.

 Ja sieviete apspiež sāpes, saraujas čokurā, saspringst, tad atvēršanās norit lēnāk, un izturēt sāpes arī nākas pašai ilgāk. Tāpēc ir svarīgi domāt par to, ka ar katru kontrakciju bērniņš virzās uz priekšu, un arī viņam tas nav viegli.

 • Centies atslābināt vēdera lejasdaļas muskuļus, gurnus, tas palīdzēs atvērties. 
 • Ir pozas, kas palīdz atslābināties šīm ķermeņa daļām. Piemēram: kaķīša poza vai vienkārši sēdēšana uz grīdas vai gultas ar uz āru vērstiem ceļgaliem; sēdēšana uz krēsla ar seju pret atzveltni.
 • Tāpat palīdzēt var iekāršanās - durvīs, piemēram. Turēties var arī vīram ap kaklu. Šādos gadījumos sievietei palīdz smaguma spēks.

Iespējams, ka dzemdību procesā piedzīvosi pārejas fāzi

Aktīvai fāzei seko pārejas fāze. Nereti tādas vispār pat nav. Tas ir laiks pirms izstumšanas, kad bērniņa galviņa ir jau nolaidusies pietiekami zemu, lai mazulis būtu gatavs nākt pasaulē, bet dzemdes kakls šo procesu vēl mazliet kavē, jo nav atvēries pilnībā. Īpaši tā gadīties var pirmajās dzemdībās. Tas ir ļoti grūts periods, jo kontrakcijas ir ļoti spēcīgas un sāpīgas, bet sieviete vēl nedrīkst spiest, lai nerastos plīsumi. Te novērst domas no sāpēm, un arī pašas sāpes mazināt var notupšanās četrāpus tā, lai dibens būtu augstāk par galvu. Šādā pozā mazuļa galviņa mazāk spiež uz dzemdes kaklu. Ja sieviete vēl ir jūt spēka pieplūdumu, lai paātrinātu pārejas fāzi, viņa var izmantot arī pozas, kas rada spiedienu uz leju.

Mazulis jau klāt!

Noslēguma fāze - dzemdību kulminācija. Tagad sievietei jāpieliek maksimāli daudz pūļu, lai bērniņu izstumtu jeb - laistu pasaulē.

Ar kontrakcijas sākšanos jāievelk gaiss, jāspiež tikai ar vēdera lejasdaļu un jāizelpo līdz galam. Atkārto trīs reizes kontrakcijas laikā. Ļoti svarīgi nespiest ar galvu. Šajā gadījumā visas pūles  - veltīgas un parādīsies plīsuši asinsvadiņi uz acu plakstiņiem un sejas. Spiešana jākontrolē. Patrenējies pirms tam: sēdi uz grīdas, atbalsties ar muguru pret krēslu, piespied zodu pie krūtīm, ar rokām aptver ceļgalus. Ievelc vairāk gaisa un pamēģini paspiest. Gaiss jānotur sevī ar atvērtu muti. 

 Šajā periodā mazulītis ar pilnu sparu laužas pasaulē. Pēdējā dzemdību fāze sākās tad, kad bērna galviņa ir iekļuvusi iegurnī un Tu jūti, ka rodas vajadzība spiest! Tu jutīsi, ka nespēj vairs būt „vēsa”. Iespējams, ka Tu gribēsi lamāties, kliegt, trīcēt, gānīties. Tas nav nekas slikts! Jo atvērta mute un rīkle palīdz atvērties arī dzemdību ceļiem. Tava vecmāte Tevi atbalstīs, tomēr pavēle izstumt bērniņu no ķermeņa nāks no Tava organisma dzīlēm. Nesatraucies, neviens Tevi nesteidzinās, bez tam – jo vairāk Tu atdosies spiedienam, jo labāk stiepsies starpenes audi un Tev nebūs jābaidās par plīsumiem.

Kad piedzimst mazuļa galviņa, jāpārtrauc spiest un elpot kā "sunītim" tikai ar muti. Vecmāte mazuli pagriezīs, lai viņa pleciņi un ķermenītis varētu vieglāk piedzimt. Ar nākošo spiedienu mazulis būs klāt. Svarīgi klausīt vecmāti un sekot viņas norādēm. Starplaikos var atslābināties, elpot dziļi.

Pēdējā dzemdību fāze, jeb placentas piedzimšana

Pēdējā fāze - placentas piedzimšana. Tā atdalās pusstundas laikā pēc mazuļa dzimšanas. Tas notiek pilnībā nesāpīgi. Vecmāte teiks, kad mazliet jāpaspiež. Pēc dzemdībām dažkārt tas notiek pat uzreiz. Pēc tam, lai apturētu asiņošanu, uz vēdera liks speciālu sildītāju ar ledu.