Draudzene man uzticēja būt līdzās viņas dzemdībās! DIVREIZ

Draudzene man uzticēja būt līdzās viņas dzemdībās! DIVREIZ

29. Nov 2018, 00:10 Kristīne Māmiņuklubs.lv Kristīne Māmiņuklubs.lv

foto: pexels.com

Nē, es neesmu dūla, arī ne vecmāte. Esmu draudzene, kas atbalstīs savu draudzeni dzemdībās jau otro reizi.

Man tas ir īpaši, tās sajūtas, ka man uzticas, ka šis cilvēks vēlas manu klātbūtni sev blakus, ka varu būt noderīga.

Pērn, kad piedalījos pirmajās dzemdībās, tas man bija kā katalizators, vai tas varētu būt tas, par ko doties mācīties, jo iekšā tirdīja sajūta, ka jāiet mācīties kaut kas, ar ko esmu saistīta jau gadus 10. Mācīties par dūlu vai vecmāti neaizgāju, bet studēt citā jomā gan, acīmredzot, tam bija kādas sakarības, bet ne par to šis stāsts.

Es gribētu iedrošināt sievietes, kurām vīri, partneri, draugi kādu iemeslu dēļ nevēlas vai nevar doties līdzi, aicināt līdzi sev tuvu draudzeni. Protams, dūlu saraksts pašreiz ir garumgarš un es kā draudzene nepretendēju uz tāda veida atbalstu, kā to varētu sniegt dūla, bet draudzene, ja partneris nedodas līdzi, ir laba alternatīva atbalstam, iedrošinājumam, sevišķi kā manā gadījumā- man ir trīs dzemdību pieredze un ir jau vairāki paņēmieni, kas palīdzētu tikt galā ar sāpēm dzemdību laikā.

Īstais iemesls doties līdzi. Došanās līdzi sievietei uz dzemdībām nav izklaide, tas atbalsta personai būtu jāsaprot, jo sieviete šajā procesā ir neaizsargāta, viņai nepieciešams atbalsts, tāpēc būt dzemdībās tikai tāpēc, lai paskatītos, kā tas notiek, nebūs īstā izvēle. Sievietei pat var rasties stress, ja viņa nesaņem gaidīto atbalstu, uz ko cerējusi, kas noteikti var ietekmēt arī pašu dzemdību procesu. Atbalsta personas uzdevums ir sniegt atbalstu, mierinājumu it visā- fiziski, emocionāli, psiholoģiski. Protams, viss atkarīgs no pašas dzemdētājas, cik ļoti viņa vēlas, lai atbalsta persona iesaistās.

Dzemdību plāns. Ar draudzeni arī nekas nemainās attiecībā uz dzemdību plāna sastādīšanu un izrunāšanu, iztēlojoties, kas varētu patikt, kas varētu palīdzēt, kādas vēlmes ir topošajai māmiņai, ar kādām bažām un bailēm viņa sastopas. Es cik vien spēju, atbalstu draudzeni, viņas sajūtas, nenoliedzot tās vai nemēģinot pateikt Bet man bija tā, Tev arī tā noteikti tā būs! Skatoties pēc tā, ka man 3 dzemdības bija ar pilnīgi atšķirīgu pieredzi, tad otram cilvēkam tā var būt vēl citādāka pieredze. Iedrošinājums izteikties, iztēloties, pasapņot- tas ir tas, ko atbalsta persona var darīt, jau laikus gatavojoties dodoties līdzi uz dzemdību nodaļu.

Iedrošinājums un atbalsts. Atceroties savas dzemdības, man bija būtisks iedrošinājums, lūkojoties tai tuvajā nākotnē, kad mazulīti jau turēju rokās, tāpēc sievietei dzemdībās, manuprāt, nevajadzētu teikt tādus vārdus Man Tevis žēl, nabadzīte utml. Drīzāk varētu būt apstiprinājums, ka tas patiesi ir grūti, ko sieviete piedzīvo, bet caur citu izpratnes un atbalsta prizmu, apstiprinot, ka process virzās uz priekšu, ka sievietei lieliski izdodas un piedāvājot palīdzību atelpas brīžos un kontrakciju laikā. Protams, katrās dzemdībās, arī manējās, bija krīzes punkti, kad šķita- viss, jāiet mājās, es vairs neko nevaru. Tomēr dzemdībās, kas visbiežāk ir izturības pārbaudījums, nevis īss sprints, tieši pirms finiša, kad šķiet,ka visi spēki ir zuduši, šādi uzmundrinājuma vārdi, var palīdzēt. Pati atceros, kā man otrās dzemdībās, ārste prognozēja, ka bērniņš pēc stundas būs jau klāt, bet patiesībā uz punča jau sveicu mazo pasaules jaunpienācēju jau pēc 30 minūtēm. Neliels handikaps laika nosaukšanas ziņā, uzmundrinājuma vārdi būs kā enerģijas lādiņš dzemdētājai.

Izglītošanās un kursi. Lai gan uz kursiem draudzene devās ar savu partneri, mūsu vienotību tas nemazināja, jo visas puses zināja, kas notiks un kā notiks. Tāpat es padalījos ar savām Gaidības un radības ar prieku, kā arī pašreiz Lindai Rozenbahai iznākusi jauna grāmata Dziedinošās dzemdības. Tas ir būtisks aspekts- izglītošanās un kursi, praktiskas nodarbības, jo neviena teorētiskā grāmata nevarēs palīdzēt, ja kaut nedaudz nebūs bijušas praktiskas nodarbības dzīvē, ko sapratu, gatavojoties ar otro un trešo bērniņu- elpošanas vingrinājumi visas grūtniecības laikā, pozu izmēģināšana, alternatīvas atsāpināšanas metodes.. mūsdienu klāsts ir tiešām plašs ar iespējā, galvenais meklēt un atrast veidus, kas palīdz katrai konkrētai sievietei.

Sievietes ķermeņa valoda pateiks priekšā! Tā patiesi ir- dzemdētājas seja, viņas ķermeņa valoda pavēstīs, kas konkrētā brīdī vajadzīgs vai tieši otrādi- norādīs, ka atbalsta personai labāk netuvoties. Saslapināt lūpas, noslaucīt pieri ar mitru drāniņu, pavērt logu vai tieši otrādi- apsegt, vajadzības un vēlmes var mainīties nepārtraukti. Noteikti nevajadzētu uzdot pārāk daudz jautājumu, jo tas var izsist no elpošanas ritma un traucēt dzemdētājai. Ūdens sporta pudelē bija lielisks risinājums, jo nav jāpieceļ galva, lai padzertos, jo ūdens uzņemšana ir vitāli būtiska, lai ķermenis  nebūtu dehidrēts.

Saspringums ir dabiska reakcija uz sāpēm, sasprindzinot žokļa, plecu līniju, rokas un kājas. Bet es vēl tagad atceros no vingrošanas nodarbībām ieteikumu- Ja brīvs būs žoklis, arī tur lejā visi dzemdību ceļi būs brīvi. Maiga glāstīšana, kopīga elpošana palīdzēja man un arī iepriekšējā pieredzē ar draudzeni šādi mēģināju viņu atslābināt. Sieviete var teikt nē vienā mirklī, bet jā- otrā, tāpēc pacietība, iecietība un vērošana būs būtisks rīks dzemdībās.  

Apkārtējā vide. Kādreiz nevarēja pat iedomāties, ka dzemdību laikā varētu būt klusināta mūzika fonā, tikt izmantota aromterapija, sveces. Šie ir paņēmieni, kas darbojas un ne velti senie latvieši bērniņus pasaulē laida tieši pirtiņā- tur bija silts, tumšs un mājīgs. Tā ir vide, kas nepieciešama drošai bērniņa laišanai pasaulē, tāpēc ārsti iesaka nesteigties uz dzemdību namu pie pirmajām kontrakcijām.

Atbalsts arī pēc dzemdībām. Tā kā man šis cilvēks ir īpaši tuvs, tas ir pašsaprotami, bet ar dzemdībām atbalsts nebeidzas, tas ir nepieciešams arī pēc tam, jo lielākā uzmanība pēc mazuļa piedzimšanas tiek pievērsta mazulim, tāpēc jāpārliecinās, ka arī mammas sajūtas tiek uzklausītas, parūpējas arī par viņas pašsajūtu- iedot padzerties, apsegt, parunāt par to,kāds bija šis process!

Katras dzemdības ir atšķirīgas un vienmēr jābūt gataviem variantiem ne tikai A, bet arī B un reizēm C un nešaustīt sevi, ja kas neizdodas, jo bērniņš atnāks tieši tā, kā viņam jāatnāk!

Nav būtiski, vai dzemdībās līdzās ir partneris, draudzene, vecmāte, ārsts vai dūla, būtiskākais, lai ir tas kāds, kuram sieviete uzticas!

Atbalsti savu draudzeni- topošo vai jauno māmiņu – ar vārdiem un darbiem, jo auklēt mazulīti ir tiešām nogurdinoši, tāpēc nepieciešams mirklis atelpai!

Skaitu dienas un gaidu otro piedzīvojumu!

Paldies TEV, ka man uzticies un sniedz šādu godu būt ar Tevi kopā tik būtiskā dienā!