Pirmie dzīves gadi bērnam ir piepildīti ar jaunu pieredzi – mācoties jaunus vārdus, priekšmetu nosaukumus, to pielietojumu un apgūstot arī krāsas un formas. Tie ir pirmie soļi ceļā uz neatkarību. Mēs piedāvājam dažus praktiskus padomus, kā atbalstīt savus bērnus, apvienojot mācīšanos ar rotaļāšanos.
Krāsu maģija
Ir pieejamas daudz un dažādas aktivitātes, kas mudina bērnu apgūt krāsas. Vislabāk to sākt ar jautru rotaļu – priekšmetu klasificēšanu pēc to krāsas. Tam iespējams izmantot, bļodas, zeķes, rotaļu klucīšus vai jebkurus citus mājās atrodamus priekšmetus. Jūs varat veidot dažādas konstrukcijas, izmantojot tikai noteiktu krāsu rotaļu klucīšus, lai uzbūvētu piemēram, sarkanu torni vai zilu māju.
Bērniem domātajās grāmatās parasti ir daudz ilustrāciju, tāpēc, lasot un apskatot grāmatu, pievērsiet uzmanību priekšmetiem, kas attēloti ilustrācijās, nosaucot to krāsas. Bērns tādējādi ar laiku atcerēsies, ka zāle ir zaļa, bet saule – dzeltena.
Jūs varat rotaļāties ar krāsām arī pastaigu laikā, uzdodot bērnam jautājumus, piemēram, kādā krāsā ir automašīna vai šūpoles. Pavadot laiku kopā virtuvē, to var izmantot arī krāsu spēlēm. Noliec bērna priekšā dažādu krāsu augļus un dārzeņus: tomātus un papriku, burkānus un mandarīnus, avokado un gurķi, pēc tam lūdzot bērnu tos sagrupēt pa krāsām. Neaizmirsti arī lūgt viņam katru reizi nosaukt augļa un dārzeņa krāsu, lai to nostiprinātu savā atmiņā.
Alfabēta atklāšana
Burtu apgūšanai nav jābūt garlaicīgai. Gluži pretēji - tas var būt pat ļoti jautrs process. Kā mudināt bērnu iepazīt alfabētu? Vislabāk to sākt ar aktivitātēm, kas viņam patīk vislabāk. Ja bērnam patīk spēlēties ar rotaļu klucīšiem, jūs varat tos izmantot, lai izveidotu burtus. Ja viņam patīk zīmēt, jūs varat kopīgi uzzīmēt kaķi, lai tādējādi ilustrētu burtiņu “K”. Ja bērnam patīk palīdzēt virtuvē, varat salikt savus vārdus no makaroniem vai uz galda virsmas izbērt miltus un tajos ar pirkstiem zīmēt burtus.
Lai mācītos burtus, izmantojiet arī mājās atrodamos priekšmetus. Jūs varat uz papīra lapas uzrakstīt burtu “P” un kopīgi ar bērnu sameklēt mājās priekšmetus, kas sākas ar šo burtu. Tāpat kā ar krāsu apguvi, lasīšana ir lielisks veids, lai apgūtu arī burtus. Šajā gadījumā lieliski noderēs LEGO® DUPLO® komplekts “Kravas auto ar burtiem”, kas sastāv no visiem alfabēta burtiem.
Skaitļu apgūšana
Arī šajā gadījumā ir vērts sākt ar rotaļāšanos. Kā palīglīdzekļus var izmantot krāsojamās grāmatiņas, uzlīmes vai rotaļu klucīšus ar cipariem. Skaitiet kopā, piemēram, dodoties pastaigā – skaitiet akmeņus, ziedus, kokus. Mēģiniet izmantot skaitļus ikreiz, kad runājat ar savu bērnu: mums ir viena bumba; lūdzu, padod man trīs zilos klucīšus; tētis dienā izdzer divas kafijas tasītes. Jūs varat uz grīdas izkārtot dažādus priekšmetus un lūgt bērnam tos atrast un saskaitīt. Sagatavojiet trīs bļodas, katrā no tām ievietojot līmlapiņu ar atšķirīgu skaitli, un lūdziet bļodās ielikt tik priekšmetus, cik uzrakstīts uz katras lapiņas. Lai apgūtu skaitļus, varat izmantot arī LEGO® DUPLO® klucīšu komplektu “Ciparu vilciens”. Tā savam bērnam sagādāsiet daudz spēlēšanās prieka, turklāt košie klucīši palīdzēs vienlaicīgi apgūt pamata ciparus no 1 līdz 9.
Dzīvnieku pasaules atklāšana
Papildus tam, ka bērns apgūst krāsas, ciparus un burtus, ir svarīgi viņu iepazīstināt arī ar apkārtējo pasauli. Jūs varat sākt ar dzīvnieku pasaules atklāšanu, kas noteikti bērnā radīs lielu interesi. Kā palīglīdzekli iesakām izmantot LEGO® DUPLO® komplektu “Tropu sala”, kas paredzēts bērniem vecumā no 2 līdz 5 gadiem. Tas palīdzēs ilustrēt savvaļas dzīvnieku dzīvi, attīstīs radošumu, iztēli un zinātkāri. Jūs varat parādīt bērnam, kā kustas katrs dzīvnieks, kādas skaņas tas izdod, ko ēd un kā parasti izturas.
Atceries izvēlēties atbilstošas rotaļlietas, kas palīdz bērnam augt emocionāli un intelektuāli. Ņem talkā rotaļlietas, kas attīstīs viņa iztēli, zinātkāri un vēlmi izzināt pasauli, parūpējoties, lai rotaļlietas atbilst bērna vecumam.
“LEGO® DUPLO® klucīši tiek izstrādāti, domājot par bērniem jau no 1,5 gada vecuma. Klucīšu izmērs ir pilnīgi drošs arī maziem bērniem un ērti iegulst vēl neveiklajās rociņās. Krāsu daudzveidība apbur un rada iespēju paplašināt bērna vārdu krājumu,” stāsta bērnu un ģimenes psiholoģe Dorota Maciejeca.
Krāsu atpazīšana, formu iepazīšana, ciparu un burtu apgūšana, kā arī radošums, viennozīmīgi ir prasmes, kuras vecākiem jāpalīdz saviem bērniem attīstīt jau no mazotnes.