Mazā Alisīte sākusi jau spert pirmos solīšus, tāpēc viņas māmiņa sāk interesēties par pirmajiem apaviem mazajai staigātājai. Ko vecākiem svarīgi zināt par bērniņa pirmajiem soļiem? Vaicājam fizioterapeitei Kristīnei Asonovai.
Bērns ir gatavs vertikalizācijai un pirmo soļu speršanai tad, kad viņš var piecelties vertikāli no “lāča pozas”, nekur nepieturoties. “Tā ir pirmā zīme tam, ka muskuļi ir gatavi un bērns labi saprot, ko viņš vēlas,” teic fizioterapeite Kristīne Asonova, piebilstot, ka ir ļoti svarīgi, lai no stāvus pozīcijas viņš spētu arī pats tikt atpakaļ lejā, kas nozīmēs, ka bērns ir brīvs pozīciju maiņai bez kritienu riska.
Fizioterapeite stāsta, ka bieži vien bērni pierāpo pie kādas mēbeles un ceļas kājās pie tās turoties, tomēr šāda piecelšanās notiek uz roku spēka rēķina un vairāk saistīta ar ķermeņa augšdaļas tonusu. Šādi ceļoties kājās bērns neatbalstās ar pēdām un neizmanto apakšējās ekstremitātes, lai pieceltos.
Bērnu nedrīkst motivēt staigāt un vest viņu aiz rociņas, jo vadāšana aiz rokas pilnībā izmaina mazuļa muskulatūras balansu. Šādā gadījumā tiek pārslogota bērna plecu zona un pastiprināts tonuss, viņam tikai kaitējot. Bērnam pašam jāsper pirmie solīši un jāstaigā!
Vaicāta par apaviem, fizioterapeite Kristīne Asonova saka, ka svarīgi, lai bērns staigātu ar basām kājām. Gadījumā, ja mājās ir perfekti līdzena grīda, ieteicams iegādāties dažādus paklājiņus. “Ja noliek uz grīdas kaut vai jogas paklājiņu, tā ir lielāka slodze bērnam,” teic fizioterapeite. Viņa norāda, ka, bērnam sperot pirmos soļus, svarīgi viņam piedāvāt pa līmeņiem dažādas virsmas, kas palīdzēs trenēt vestibulāro sistēmu un līdzsvaru.